Évről évre egyre nagyobb problémát jelent hazánkban a munkaerőhiány – 2014 végén történelmi rekordot döntött a magyar kivándorlás mértéke –, a turizmus és a vendéglátóipar pedig különösen érintett ágazat. Olyannyira, hogy a VIMOSZ (Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége) az MGYOSZ-szal (Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége) és a Turizmus-Vendéglátás Ágazati Párbeszéd Bizottsággal közösen tavaly októberben már egy szakmai napot is szervezett „Munkatársat keresünk” címmel, melynek apropóját az adta, hogy a munkaerőpiaci kereslet mára számos területen meghaladja a kínálatot.
Új kedvezmények jelenthetnek megoldást a munkaerőhiányra
Éppen ezért többek között a turizmus-vendéglátás terén jelenthet némi könnyebbséget a kormány 2017-es adócsomagjának munkaerő-mobilitás támogatására vonatkozó része. Eszerint a gépkocsival történő munkába járás költségtérítése 9 Ft/km-ről 15 Ft/km-re emelkedik, valamint a foglalkoztatás első öt évében – a törvényben rögzített feltételek teljesítése esetén – adómentes lesz a munkáltató által nyújtott lakhatási támogatás meghatározott része. Az adómentes támogatás maximális összege a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40, második 24 hónapjában a minimálbér 25, az azt követő 12 hónapban pedig a minimálbér 15 százaléka. További változás, hogy a munkásszállókon történő elhelyezéskor az adómentességhez elég, ha egy lakóhelyiségben egy munkavállaló lakik, míg most két embert kell egy szobában elhelyezni ehhez.
A mobilitási lakhatási támogatás összegét, továbbá a munkásszállás kialakítására, fenntartására, üzemeltetésére az adóévben elszámolt költséget, ráfordítást társasági adóalapot csökkentő tételként lehet elszámolni. Vagyis a vállalkozások a jövőben nemcsak költségként számolhatják el ezeket a kiadásokat, hanem a társasági adóalapjukat is csökkenthetik velük. Például az a vállalkozó, aki 1 millió forintot ad a munkavállalók bérleti díjába, az 1 millió forintot levonhatja költségként a bevételekből, majd adózás előtti eredményét is csökkentheti ugyanazzal az 1 millió forinttal.
A munkáltató által nyújtott lakhatási támogatás abban az esetben tekinthető mobilitási célú lakhatási támogatásnak, ha a munkáltató azt olyan munkavállalónak nyújtja, akivel határozatlan időtartamra szóló és legalább heti 36 óra munkaidejű munkaviszonyt létesít, amely esetben az állandó lakóhelye és a munkavégzés helye legalább 60 km-re van egymástól, vagy a munkavégzés helye és az állandó lakóhelye közötti, naponta, tömegközlekedési eszközzel történő oda- és visszautazás ideje a 3 órát meghaladja, illetve aki nem rendelkezett a munkaviszony létrejöttét megelőző 12 hónapban, és nem rendelkezik a támogatás folyósításának időpontjában lakás tulajdonjogával, haszonélvezeti jogával a munkavégzés helyén, valamint olyan településen, amelynek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t, vagy amelytől a munkavégzési helyéig, tömegközlekedési eszközzel történő oda- és visszautazás ideje nem éri el a 3 órát - olvasható az ado.hu oldalán.
Idén májusban Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt mondta, bíznak abban, hogy az elmúlt időszak reálkereset-növekedésének és a bejelentett támogatásoknak a hatására mérséklődik az európai munkaerőpiac elszívó hatása, és élénkülni fog az országhatáron belüli mobilitás.
Forrás: Turizmus Online
Forrás: Híradó Online
Forrás: Adó.hu