Múlt hét pénteken kezdődött az egész egy partifecskével - írta a Fehér Holló Vadmentő Alapítvány és Természetvédelmi Mentőközpont közösségi oldalán.
"Akkor még nem gondoltuk, hogy ilyen durva lesz a helyzet. Számítottunk rá, hogy sajnos sok fecske szorul majd mentésre, de arra álmainkban sem gondoltunk volna, hogy ennyi. És arra sem, hogy ilyen mértékű összefogást fogunk tapasztalni. Rengeteg ember indult el, kezdte összeszedni a legyengült fecskéket, segítettek a szállításukban, és kaptunk a számukra megfelelő eleséget"
Civilek, mentőszervezetek, nemzeti park és több önkéntes erőfeletti teljesítményének köszönhető, hogy sikerült közel 600 beérkező fecskéből mostanáig 330 fecskét elengedni.
Ahogy közösségi oldalukon írják a gyűjtőpont az egyik önkéntesnél volt, ide érkeztek a fecskék, itt történt a gyors ellátásuk (etetésük) és a továbbszállításuk Székesfehérvár és Budapest felé.
Vasárnap hajnalban egyszerre nagyjából 300 madár érkezett a Szepezd-Akali útvonalon, de a legtöbbet Zánkánál szedték össze a földről, ők voltak azok, akik lent maradtak éjszaka is a földön.
Az önkéntesek a fecskék állapotának átnézését követően úgy döntöttek, hogy a repülni tudó fecskéknek az a legjobb, ha a gyűjtőponton maradnak, amíg fel nem erősödnek annyira, hogy vállalni tudják a hosszú utat. Így a 250 fecskéből mindössze tizenketten pusztultak el.
Szerda délelőtt megerősödve távozott az egyik csapat (kb.280), így szerdáig összesen 330 fecskét engedtek szabadon.
"Mert összefogva, egymást segítve csodákra vagyunk képesek. Az pedig igazi csoda, hogy a sok veszteség mellett mégis rengeteg fecske szelheti most az eget." - tették hozzá posztjukban.