Varga Mihály hangsúlyozta: a magyar gazdaság minden ágazata elismerésre méltó eredményt ért el az elmúlt másfél esztendőben. Hozzátette, joggal díjazhatják azokat, akik a turizmusban munkájukkal, hozzáértésükkel hozzájárultak a közös sikerhez. A turizmus növekedése negyedik éve töretlen, az idén, az első 11 hónap alapján az ágazat teljesítménye még a 2013-as kiemelkedő évét is meg fogja haladni - jelentette ki.
A turisztika irányítása, szervezése, tervezése, valamint a hazai és nemzetközi turisztikai kapcsolatok terén végzett kiemelkedő munka elismeréseként Pro Turismo Díjban részesült Bóka István, Balatonfüred polgármestere, Borbás Mária, a Magyar Televízó Gasztroangyal műsorának főszerkesztő-műsorvezetője, Békássy Tamás, a Budapest Welcome Touristic ügyvezetője, a Magyar Beutaztatók Szövetsége közlekedési munkacsoportjának vezetője, Ferencz Mária, a Hagyományok Házának menedzser igazgatója, a Magyar Állami Népi Együttes turnémenedzsere, Kopócsy Andrea, a K und K Hotel Opera igazgatója, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége tiszteletbeli elnöke, Kunczéné Fellegi Katalin, a Virágos Magyarországért környezetszépítő verseny fővédnöke, és Nagy Károly, az Országház idegenvezetője. A díjazottakról egy szakmai zsűri döntött.
A nemzetgazdasági miniszter rámutatott: régen volt olyan év, amikor a magyar gazdaság minden ágazata előre tudott lépni. Az ágazatok közül kiemelte a járműipart, ahol 30 százalékos növekedés lesz idén. Az építőiparban 18 százalékos, a kutatás-fejlesztésben, a feldolgozóiparban és a mezőgazdaságban pedig 10 százalék feletti a bővülés - mondta. A kormány mindezek alapján az idén 3,2 százalékos növekedéssel számol.
Nőtt a belföldi idegenforgalom
A turizmusért felelős miniszter ismertette: a vendégforgalom bővülése alapvetően a belföldi forgalom növekedéséből fakad. Kedvező tendenciának nevezte a szállásdíj-bevételek markáns, 10 százalékot meghaladó növekedését, amelyben a külföldieknek nagy szerepe van. A 7 százalékkal magasabb szállodai átlagárak és a 2 százalékponttal magasabb átlagos foglaltság miatt is kedvezően alakul a szállodai ágazat jövedelmezősége, az adatok alapján minden magyarországi régióban nőtt a forgalom - mondta.
Szólt arról is, hogy a SZÉP-kártya kedvezményes adóztatását fenntartják, ami a turizmusnak jelentős segítsége lesz. A feltöltések az első 11 hónapban 11 százalékkal nőttek.
Kitért arra is, hogy az előző uniós fejlesztési időszakban 1100 turisztikai projekt kapott támogatást, ami 444 milliárd forint értékű beruházás megvalósulását tette lehetővé, ezt a 2014-2020-as fejlesztési időszakban is folytatni fogják.
Forrás: MTI