Kertész Imre szívbemarkolóan őszinte, fájdalmas idézetével teltek meg a 3-as és a 4-es metró vonalának szerelvényei az elmúlt hetekben. A fekete plakátokon mindenféle körítés, vagy magyarázat nélkül, olvashatók az író elhalványuló, bármilyen körülmények között, de munkába vagy onnan hazafelé menet különösen mellbevágó, mélyen elgondolkodtató szavai: „…Mitől félsz, ha tudod, hogy halandó vagy?!…” Alatta QR kód ösztönzi további információszerzésre az utazót, amit ha a váratlan kérdésen való töprengésünkön felülkerekedve leovasunk, a Holokauszt Múzeum online kuponján találjuk magunkat, mely kombinált belépőjegy vásárlása esetén 80% kedvezményre jogosítja fel az érdeklődőket és egyszerre összesen öt személy látogatására alkalmazható, egészen év végéig.
A nemcsak kiállítótérként, hanem dokumentációs és kutató központként, illetve emlékhelyként is működő intézmény kiemelt feladatának tekinti a vészkorszak, az azt megelőző, és az azt követő témával kapcsolatos magyarországi vonatkozású tárgyi, írott és képi forrásainak gyűjtését, megőrzését, valamint a látogatóközönség előtti bemutatását.
Folyamatosan kutatják a téma szűkebb, specifikusabb aspektusait, így például kifejezetten a nők történeteit, a hétköznapi emberek megélését, a különböző szakmák bevonódását, továbbá monográfiákat, tanulmányokat írnak és publikálnak, nem csak a szakmai közönség számára.
Az intézmény kifejezetten megrázó állandó kiállítása, a "Jogfosztástól népirtásig” átfogó képet ad a magyarországi zsidóság tragédiájáról, az üldöztetés egyes fázisain keresztül valós családi és személyes történetek sorozatát bontakoztatva ki a látogatók előtt, míg a galéria kiállítóterében időszaki kiállítások váltják egymást. A jelenleg akár ingyenes tárlatvezetések keretében is megtekinthető Magyarországon először a hazai orthodoxiával foglalkozó átfogó tematikus kiállítás, "A Tóra fényénél – Sokszínű orthodox zsidó életvilágok a vészkorszak előtt" címet viselő tárlat, amely szeptemberig lesz látható.