A vakolat a ház kabátja, anélkül az épület igénytelennek, befejezetlennek hat, továbbá rontja az energiahatékonyságot, éppen ezért fontos a megfelelő anyagok használata és a szakszerű kivitelezés.
A szaküzletek, így a MesterekFutára is különböző típusú vakolatokat kínál, de melyik típus lesz a megfelelő számunkra? Cikkünk átfogó képet ad a piacon elérhető anyagokról, tarts velünk!
Miért kell vakolni a homlokzatokat?
A házépítés utolsó fázisa a külső falak vakolása, ami egy laikus számára annak színezését jelenti, azonban jóval több annál. A vakolat védelmet nyújt a homlokzatoknak a csapadékkal, a széllel és az extrém hőmérséklettel szemben, ezáltal fontos szerepet kap a hőszigetelésben, befolyásolja az épület energiahatékonyságát. Lényeges, hogy a falazó- és a szigetelőanyag, továbbá a vakolat egységes rendszert alkosson.
Biztosítja továbbá a falak szellőzését, megelőzi az esztétikailag zavaró és az egészségre káros penészedést. De természetesen esztétikai szerepe sem kérdőjelezhető meg.
Ismerd meg az alapvakolatok típusait!
A vakolatoknak alapvetően 2 típusa létezik, az alap- és a vékonyvakolatok. Az alapvakolatok a falazóanyag számára biztosítanak védelmet, közvetlenül arra kerülnek felhordásra.
Az épületek gyakori problémája a vízszigetelés hiányából vagy a rossz kivitelezésből eredően a falak nedvesedése, a penészedés. A vízszigetelés elhelyezése után választhatunk lélegző vakolatot, amely segíti a bent rekedt nedvesség elpárolgását. Megelőzésképpen is használható.
A különféle adalékanyagokkal, perlittel, polisztirolgyönggyel készülő hőszigetelő vakolatok magas hőszigetelő képességgel rendelkeznek, és a hőszigetelő rendszerek kiegészítésére alkalmasak. Amennyiben a hőszigetelő lapok felhelyezése nem lehetséges, önmagukban is használhatóak.
A cementet nem tartalmazó vályogvakolatok a vályogból készült épületek homlokzatainak és lábazatainak vakolására kifejlesztett termékek, amelyek nagyon jó páraáteresztő képességgel rendelkeznek.
Mikor elég a vékonyvakolat?
A vékonyvakolatok színezett, gyárilag előkevert anyagok, amelyek vékony fedőréteg kialakítását teszik lehetővé, óvják a felületet a nedvességtől, széltől, a repedezéstől és más sérülésektől. Az alapvakolat és a hőszigetelés fölé kerülnek felhordásra.
Az épületek talajjal érintkező lábazatainak vakolására használatos lábazati vakolatok fagyállóak, továbbá ellenállnak a nagyobb igénybevételnek. A lábazati gyöngyvakolatok különleges megjelenést, erős UV-sugárzás elleni védelmet és magas víztaszító képességet kínálnak.
A korszerű szilikon és szilikát kültéri vakolatok sokáig megőrzik eredeti színüket, ellenállóak a szennyeződésekkel szemben, továbbá nagyon jó páraáteresztő tulajdonsággal rendelkeznek.