A május végi határidőre beérkezett több mint 470 pályaművet 11 tagú magyar és külföldi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri értékelte.
A Néprajzi Múzeum épületére beérkezett több mint 110 pályaműből 6, a Magyar Zene Házára érkezett több mint 170 pályázatból szintén 6, a FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületeire kiírt közös pályázatra beérkező csaknem 110 műből 5 jut tovább a második fordulóba.
Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum épületére beérkezett 80 pályamű között a bíráló bizottság nem talált olyan pályázatot, amelyet az értékelési kritériumok összessége alapján megvalósításra alkalmasnak ítélt volna.
Ugyanakkor a pályázatok közül, értékes építészeti részmegoldásaikra figyelemmel, 5 művet megvásárlásra alkalmasnak ítélt a zsűri, s egyúttal új pályázat meghirdetését javasolta a kiírónak, melyre várhatóan augusztus végén kerül majd sor.
A Városligetbe tervezett múzeumi épületekre idén februárban kiírt nyílt nemzetközi építészeti tervpályázat anonim, ami azt jelenti, hogy a pályázók név nélkül, egy regisztrációs számon nyújtották be pályázatukat. A nemzetközi szabályoknak megfelelő pályázati kiírásban rögzített eljárási rend szerint a pályázat kiírója a bírálati időszakban nem hozhatja nyilvánosságra a beérkezett terveket, csak kizárólag a pályázat lezárásakor, s ekkor derülhet majd fény a győztes pályázók kilétére is.
A zsűri és a munkáját segítő 36 szakértő június elejétől értékelte a pályaműveket, amelyeket 5 szempontcsoport alapján minősítettek. A leendő múzeumok építészeti minősége és megoldásai mellett a zsűri vizsgálta a tervekre jellemző technológiai és funkcionális elképzeléseket (pl, a várható látogatói élményt és múzeumtechológiai megoldásokat) a tervezett épület fenntarthatóságát (energiahatékonyság, ökológia) a környezettel kapcsolatos párbeszédet (többek között a városképi beágyazottságot, a Városligettel való kapcsolatot vagy az épület megközelítését) és a várható költségeket is.
Az építészeti tervpályázat második fordulója augusztus közepén indul, ebben a szakaszban a továbbjutott pályázatok részletesebb kidolgozását várja majd a zsűri, az eredményhirdetés pedig várhatóan decemberben lesz.
A zsűri tagjai: Elnök: Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, társelnök: Wim Pijbes építész, az amszterdami Rijksmuseum főigazgatója és Martha Thorne építész, a Pritzker Építészeti Díj ügyvezető igazgatója. Paula Cadima építész, egyetemi tanár (AA London School of Architecture); Fekete György belsőépítész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke; Finta Sándor, Budapest főépítésze; Edwin Heathcote építész, a Financial Times építészeti kritikusa; Henri Loyrette, a francia Államtanács tagja, a Musée du Louvre korábbi igazgatója; Nagy Ervin országos főépítész; Sáros László György építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke. Póttagok: Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke, Cselovszki Zoltán építész, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke, Fazakas György építész és Perényi Tamás építész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának tanszékvezető egyetemi docense. Az UIA (Építészek Nemzetközi Szövetsége) egy tagot és egy póttagot is delegál a testületbe.