Ez a kedvezményes árszabás a címben is szereplő H tarifa, amit azért hívtak életre, hogy ezzel is segítség a hőszivattyúk terjedését, és az egyéb, megújuló energiaforrásokra alapított fűtési rendszereket.
Milyen tarifák ismertek?
A lakossági szolgáltatáson belül többféle díjszabás ismeretes. Ezek közül a legismertebb és legáltalánosabb az A1 tarifa, amely egy zónaidős, magyarán éjjel és nappal ugyanazon az áron juthatunk vele áramhoz.
A másik, szintén jól ismert lehetőség a B tarifa, amit a legtöbben éjszakai áram néven ismernek. Ehhez külön villanyóra dukál, és nem lehet hozzá dugaljjal csatlakoztatni berendezéseket, hanem fixen be kell kötni ezeket a hálózatba. B tarifával az áramszolgáltatás nem folyamatos, napi nyolc órán keresztül van szolgáltatás, csúcsidőszakon kívül. Viszont vannak olyan berendezések, amiknek ez is tökéletesen megfelel, a villanybojler például remekül üzemeltethető ezzel a kedvezményes tarifával.
És akkor itt van még a H tarifa, amit hőszivattyúkhoz, megújuló energiaforrásokon alapuló rendszerekhez lehet igényelni. Ez, mivel fűtési célt szolgál, ezért szezonális, október 15. és április 15. között élhet vele.
Hogyan igényelhető a H tarifa?
Először is be kell kopogtatni az adott áramszolgáltatóhoz, és meg kell kérdezni az aktuális feltételeket és ügyintézési, telepítési protokollt, hogy tisztában lehessünk a pontos ügymenetről, illetve arról, hogy milyen dokumentációt kell benyújtani, milyen határidőre.
A mérőhely kiépítését – hiszen pont mint az éjszakai áram esetében, itt is külön villanyórára van szükség – csak erre feljogosított, regisztrált szakember végezheti. Mivel nem leválasztható, ezért külön mérhető áramkört kell kialakítani a számára. A szezonalitás okán kéttarifás mérőre van szükség.
Mik az előnyök?
A legfőbb előny természetesen a kedvezményes árszabás, ami a megnövekedett rezsiköltségek mellett még látványosabb spórolást jelent, fűtési időszakban, azzal összehasonlítva, ha a berendezéseket hagyományos A1 tarifával üzemeltetnénk.
Fontos tudni, hogy az inverteres hűtő-fűtő klímák is üzemeltethetőek H tarifával, ezért egyre több háztartásban kifizetődő megoldást jelentenek. Segítségükkel például a téli iskolai szünet is költséghatékonyabban menedzselhetővé válik.
Már csak azért is érdemes számolni ezzel a lehetőséggel, mert a klímának nincs komoly helyigénye, nincs szükség külön fűtőtestre, és a nyári időszakban a hűtés is biztosítható a segítségével.
Persze, hogy valóban hatékony, az igényeinkhez igazodó megoldást találhassunk, érdemes szakember segítségét kérni, és még a H tarifás kapacitás kiépítése előtt felmérni, hogy milyen teljesítményű modellekkel, milyen bekerülési és üzemeltetési költségekkel használhatjuk az adott hűtő-fűtő klímaberendezést otthonunk kedvezményes fűtésére is.