A TKI index 2025. áprilisban -6 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket negatívnak érzékelték. Az index értéke a múlthavi 1 pontos mérséklődés után 5 ponttal csökkent az év negyedik hónapjában, s így 11 ponttal elmaradt az egy évvel ezelőtti értékétől. A szálláshely-szolgáltatásban és az egyéb turisztikai szektorban 2-2 ponttal -3, illetve -5 pontra, míg a vendéglátásban 9 ponttal -9 pontra csökkent az index egy hónap alatt.
Fotó: GKI
A TKI index áprilisban 1 ponttal meghaladta a GKI EU számára végzett konjunktúra kutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúraindexét (-7 pont), ugyanakkor meghaladta a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi index értékét (-11 pont), valamint az ipar (-11 pont), az építőipar (-24 pont) és a kereskedelem (-22 pont) indexeit is.
Fotó: GKI
Amennyiben a 2025. áprilisi TKI indexet összevetjük az egy évvel korábbival (2024. április), 11 pontos csökkenést tapasztalunk. Az alszektorok közül mindhárom csökkent éves összehasonlításban, legnagyobb mértékben az egyéb turisztikai szektoré (15 ponttal), míg a szálláshely-szolgáltatásé 11, a vendéglátásé pedig 7 ponttal esett vissza.
Fotó: GKI
A turizmus foglalkoztatási várakozás indexe (+4 pont) 2025. áprilisban meghaladta a GKI EU számára végzett konjunktúrakutatásában mért, a szolgáltatási szektorra számított index értékét (+2 pont), ennél jobban a nemzetgazdasági átlagot (-1 pont). Elmaradt továbbá a kereskedelem indexétől (+8 pont), meghaladta ugyanakkor az építőipar (-6 pont), valamint az ipar indexeit (-3 pont).
Fotó: GKI
2025. áprilisban a turisztikai cégek 55 százalékaa szolgáltatási árainak növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten, 41 százalékuk nem változtatott az árakon, míg csökkenést 4 százalék jelzett. Az áremelkedés átlagosan 5 százalékos volt az előző év azonos időszakához mérten. A turisztikai cégek 33 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, 67 százalékuk nem változtat az árakon, míg csökkentést senki sem tervezett.
A turisztikai cégek 73 százaléka működési költségei növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten, 25 százalék esetében nem változtak e költségek, míg 2 százalék jelzett csökkenést. A működési költségek az elmúlt 3 hónapban az előző év azonos időszakához mérten átlagosan 12 százalékkal nőttek a szektorban.