A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) keddi közleménye szerint a fülemülék tavaszi vonulásához alkalmazkodva több mint egy évtizede rendezik meg az április végétől május végéig tartó programsorozatot. A rendezvényhelyszíneken nem csak hallani, de gyakran is látni lehet a fülemüléket kézben, ugyanis a helyszínek egy részén madárgyűrűzés is zajlik.
Magyarországon a lakott területek bokrosaiban is gyakorinak számít a világ egyik legszebb énekhangú madarának tartott fülemüle. A verébméretű, egyszínű barnás felsőtestű, vöröses farkú madár nem csak kilométernyi távolságra is elhallatszó hangereje és énekének változatossága miatt híres, de az is különleges benne, hogy a hímek éjszaka is énekelnek.
Éneklő fülemülék a Margitszigeten:
{youtube|id=lGza8znd9S4}
A fülemüle hangja évezredek óta megigézi az embereket és megihleti a művészeket. Andersen Fülemüle című meséjéből Sztravinszkij írt operát, amelyhez a fülemüle énekművészetéből nyert ihletet. Händel orgonaversenyében a kakukk mellett a fülemüle strófái is megszólalnak. Oscar Wilde A csalogány és a rózsa című novellájának csalogány főhőse dalát és vérét áldozta a szerelem oltárán, de Arany János, Samuel Taylor Coleridge és John Keats verseiben is feltűnik a madár.
A rádió hőskorában, Angliában, a BBC közvetítettek egy szabadtéri koncertet, ahol Beatrice Harrison csellóművész a kertjében duettet játszott az ott éneklő fülemülékkel 1924 májusában. A kísérlet akkora közönségsikert aratott, hogy a rádióközvetítést a következő hónapban, majd a rákövetkező 12 tavaszon is megismételték.
A faj hosszú távú vonuló, a telet Afrika Szaharától délre húzódó területein tölti. Az első madarak már április első felében, a többség azonban április végén és május elején érkezik Magyarországra, és a hímek szinte azonnal énekelni kezdenek - olvasható a közleményben, amely kitér arra is: a programok folyamatosan frissülő listája az MME internetes oldalán (www.mme.hu/fulemulek-ejszakaja-2017) található.
Forrás: MTI