A vörös mocsárrák az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajjá vált világszerte a véletlen és direkt telepítések hatására, és mint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park oldalán is írják, ebben nagy szerepe van az emberi felelőtlenségnek, tudatlanságának, hiszen számos természetes vízbe bekerült, főleg a kevésbé jártas hobbi állattartóknak köszönhetően.
Korábban a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén ezidáig nem volt ismert a vörös mocsárrák előfordulása.
A nemzeti park és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézet munkatársai idén októberben azonban mind a Balatonban és annak vízrendszerében, mind a Séd vízrendszerben is kimutatták a vörös mocsárrák jelenlétét, ami komoly aggodalomra ad okot, derült ki a cikkből.
A vörös mocsárrák a hazai viszonyok között is igen jól érzi magát, és gyors terjeszkedésbe kezdett az eddigi hazai előfordulási helyein is. Igen agresszív fajról lévén szó, ahol felbukkan, ott a vízi élőlények fajösszetétele gyorsan megváltozik, de nem csak ezzel, hanem az általa hordozott kórokozók által is megtizedeli az őshonos tízlábú rákfajaink állományait.
Jelen esetben a Bakony és Balaton térségében elsősorban a folyami rákra és kecskerákra jelent nagy veszélyt. Kiváló aljzatfúró, ezért az árvízvédelmi töltések, a zárt és felszíni csatornahálózatok gyengítésével is képes károkat okozni.