A Bloomberg jelentése szerint a gazdasági fellendülés ideje alatti szállodai boom során épült mintegy 200 szálloda jó részében üresen állnak a szobák, vagy kevés vendéggel, alacsony árakkal üzemelnek. Vannak azonban példák bezárásokra is.
Az ír szállodák foglaltsága 2009-ben 54%-ra süllyedt, mely az 1980-as évek eleje óta a legalacsonyabb foglaltsági ráta az ír szállodaszövetség tájékoztatása szerint. 2007-ben a szállodai boom csúcsán a mutató 64%-os volt.
Az írországi beutazások száma 20%-kal esett vissza 2008 júniusához képest az ír statisztikai hivatal augusztus 27-i adatai szerint. Az ír szállodák banki tartozása mintegy 7 milliárd eurót tesz ki, mely szobánként úgy 110 ezer eurónak felel meg.
Írország második legnagyobb szállodai hitelezője, az Allied Irish Banks Plc elmondta: a szállodák 60%-ának hitelei számítanak kritikusnak. A szintén jelentős szállodafejlesztési hiteleket kihelyező Lloyds Banking Group Plc. pedig azt nyilatkozta: szeptemberben kivonul Írországból.
A dublini Ulster Bank augusztus 26-án kelt előrejelzése szerint az ír gazdaság 2010-ben 1%-kal nő az elmúlt két év 11%-os zsugorodását követően. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta a 2009-es 11,8%-ról 13,3%-ra nő idén.
Az ír gazdasági teljesítmény 1997. és 2007. közötti megháromszorozódása alatt nyitott szállodák jelentős adókedvezményt kaptak annak fejében, hogy legalább hét éven keresztül üzemelnek.
Az adókedvezményeket kapott szállodák közül sokan erejüket megfeszítve, az árak csökkentésével tartanak nyitva, hogy ne veszítsék el az adókedvezményt, mellyel régóta működő szálláshelyeknek tesznek alá – nyilatkozta Joe O’Flynn a Dublin déli részén álló Rathsallagh Country House Hotel tulajdonosa.
Léteznek esetek, amikor a bank tartja életben a szállodát, hogy a kihelyezett hiteléhez hozzájusson – mondták szállodaipari szakemberek.
Írország nemzeti vagyonkezelő ügynöksége, melyet a kockázatos banki ingatlanhitelek átvételére hozott létre a kormány, eddig 48 szállodai hitelt vett át.
Charlie Sheil, a négycsillagos dublini Gibson Hotel igazgatója szerint az iparág nagy gondja, jelenleg, hogy bankok tartanak szállodákat nyitva, melyek a banki apanázs miatt jelentős károkat okoznak sok jó hírű szállodának.
"Az ágazat túléléséhez néhány szállodának mennie kell" – summázza Paul Gallagher, az Ír Szállodaszövetség elnöke a szomorú valóságot.