Összességében a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek és vendégéjszakák száma az időszak során változatlan volt az árbevétel folyó áron viszont kismértékben emelkedett. A belső kereslet csak a szállodáknál érte el és haladta meg (3%) az előző évit, a külföldiek száma azonban 5%-kal nőtt. Három százalékkal emelkedett a szálláshelyek árbevétele, a teljes 202 milliárdos árbevételnek közel a fele, 111 milliárd származott szállás értékesítéséből.
2010. január–októberben 2 millió 989 ezer külföldi vendég 8 millió 380 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Csökkent a német és lengyel vendégek száma, míg nőtt az osztrák, olasz, cseh és amerikai vendégeké. A külföldi vendégek száma különösen a négy- és ötcsillagos szállodákban emelkedett (11-18%/vendég-vendégéjszaka), míg egytől három csillagig esett.
Az egyiknek sikerül...
Öt csillaggal az élen
Foglaltság terén az ötcsillagosok vezetnek 61%-kal, őket követik a négycsillagosok 52%-kal, őket megelőzik a gyógyszállodák a maguk 58 százalékával. A "magukat kastélyszállodaként azonosító" - fogalmaz a KSH jelentése - szálláshelyek kihasználtsága mindössze 30%-ot tett ki. Ez messze alulmúlja a z országos, 46%-os átlagot.
Nőtt októberben az ötcsillagos szállodák egy kiadható szobára jutó bevétele (RevPAR), mintegy 33%-kal, melynek hátterében az időszak átlagát meghaladó, 70%-os októberi foglaltsági ráta áll.
A szállodai szobák napi átlagára (ADR) 14 228, míg a RevPAR 6574 forintot tett ki. Budapesten a három és öt csillag átlagára 9000 és 38 300 forint közt változott, míg a RevPAR 4000 és 29 800 forint között
Üdülési csekk, amíg még létezik
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül októberben 1655 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket. A belföldi vendégek az év első tíz hónapjában 15,1 milliárd forint értékben fizettek a szálláshelyi szolgáltatásokért üdülési csekkel, ami az összes bevétel 7,5, illetve a belföldi szállásdíjak 36%-ával volt egyenértékű. Októberben a szálláshelyeken beváltott üdülési csekk aránya a belföldiektől származó szállásdíjbevétel 26%-át tette ki
Hány szoba, hány helyen?
2010. október 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2131
volt, ezen belül a 801 szálloda 49 ezer szobával, a 899 panzió 11 ezer szobával működött. Némi szerkezeti átalakulásra utal, hogy a szobakapacitás a négycsillagos házaknál 2009-hez viszonyítva 6 ezer férőhellyel gyarapodott, a többi kategóriában összességében 3 ezerrel kevesebb volt. Az egyéb szálláshelyek (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) száma 431-et tett ki. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken októberben közvetlenül több mint 27 ezer főt foglalkoztattak, ami éppen hogy meghaladja az előző év azonos időszaki adatot.