Harmincmilliós bírság a Balettintézetet tulajdonló szállodavállalatnak

A balettintézet megmentéséért demonstráltak civilek a hét végén. A műemlékvédelem is lépett: harmincmillió forintos bírságot szabott ki a portugál tulajdonosra.

Lechner Ödön és Pártos Gyula forog a sírjában: az általuk tervezett, 1884-ben elkészült Dreschler-palota (nevét Dreschler Béláról kapta, aki a földszinti kávézót megvásárolta 1896-ban), a világörökség és a magyar építőművészet talán legértékesebb darabja az enyészeté. Ismeretlenek hordják az épületből a sittet, a ház rogyadozik. A közelmúltban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is felneszelt: harmincmillió forintos bírságot szabott ki a karbantartási kötelezettségét elmulasztó tulajdonosra. Tetejébe a hivatal a hét végi közleményében az épület megmentéséért tüntető civilek mellé is felsorakozott: maga is törvényt sürget. A civilek feljelentést is tettek. Ők ezen a téren csupán harmadikok: Lászay János fideszes képviselő ezt már a kilencvenes évek végén megtette – eredmény nélkül. Aztán három évvel ezelőtt a Fidesz VI. kerületi elnöke, Illés Zoltán is –, de nem történt semmi.

Össze kell dőlnie egy műemléknek ahhoz, hogy végre történjen valami?

A kérdés azért is jogos, mert a balettintézet eladása a magyar kultúr- és ingatlantörténet legnagyobb botránya. A szocialista városvezetés 1997-ben négyzetméterenként húszezer forintért adta el az Opera „szembeszomszédját”, kapaszkodjanak meg, 220 millió forintért az Andrássy 25. Ingatlanhasznosító Kft.-nek. Az „üzlet” előzménye, hogy az akkor Borsány György MSZP-s polgármester vezette kerület egy Trivest nevű céget bízott meg a kerület értékes ingatlanjainak a feltérképezésével. Ez a cég 554 millió forintra értékelte a balettintézetet, majd a maga alapította Andrássy 25. Kft. nevében meg is vásárolta azt – 220 millióért. A botrányt csillapítandó, 1998-ban a képviselő-testületben többségbe került Fidesz újabb 220 millió forintot követelt a vevőtől, aki zokszó nélkül fizetett is. Csak később tudtuk meg, miért e nagyvonalúság. A vásárló ugyanis, azt követően, hogy megvette a kincset az önkormányzattól, el is adta üzletrészét két izraeli ingatlanbefektetőnek, akik pedig – igaz jóval később, 2007-ben – továbbadták a palotát harmincmillió euróért, vagyis akkori árfolyamon 7,5 milliárd forintért egy portugál gyökerű szállodaláncnak, az Aqua Bura Hotels csoportnak.

A bicskanyitogató hírben – hiszen az önkormányzat testvérek között is bukott ezen a történeten legalább hatmilliárd forintot – az azért örömteli volt, hogy végre történik valami a Dreschler-palotával. A portugálok ugyanis – sajtóhírek szerint – szállodát álmodtak ide. Aztán mégsem történt továbbra sem semmi. Az idén januárig, amikor a bíróság kijelölte az Aquapura Hotels Villas & Spa Budapest Kft. (ez az új neve a megvásárolt Andrássy 25. Kft.-nek) felszámolóját. A magyar adófizetőket aligha vigasztalja, hogy mindazok, akik ebbe a kastélyba betették a lábukat az elmúlt tizenhárom évben, gyakorlatilag ugyanerre a sorsra jutottak. Még a derék „megmentőnél”, a Trivest Kft.-nél is kopogtatott a végrehajtó 2008-ban, s így járt a Byzantium Kft. is, amely szintén annak a Márton Istvánnak nevéhez köthető vállalkozás volt, aki a balettintézetet is „megmentette”, és a világörökség egyik legjelentősebb ingatlanfelvásárlója volt. Az ő kezébe csapott 1997-ben Verók István, a beruházásszervezési kft. ügyvezetőjeként és Kékesi Tibor, a vagyongazdálkodás fejeként. Persze, ha mindenki csődbe ment, mi értelme volt külvárosi bádogbódénak álcázni a Dreschler-palotát?

Feljelentés az illegális bontás miatt

Több százan tüntettek a Dreschler-palota megmaradásáért szombaton. Az ingatlant 1997-ben „állagmegóvás miatt” adta el Terézváros önkormányzata. „Az elmúlt hetekben arra lettünk figyelmesek, hogy kamionokkal szállítják el a téglákat. A hátsó homlokzat felől látható, hogy a fölső szintek kezdenek megrogyni, ezért úgy gondoltuk, civil összefogással hívjuk fel a döntéshozók figyelmét a világörökségi Andrássy út haldokló épületére” – mondta a szervező, Perjés Zoltán rádiós műsorvezető. A civilek az illegális bontás miatt feljelentést is tettek. A demonstrálók petícióban kérték a parlamentet, vegye napirendjére a világörökségi törvény megvitatását, illetve akadályozza meg az örökségvédelmi hivatal az épület állagának további romlását. (Magyar Hírlap)


Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely

Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely 

Szálloda, gasztronómia és wellness terén Európa legjobbjai közé választották a Minaro Hotel Tokaj MGallery-t.
Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén

Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén 

Az Accor prémium nemzetközi szállodamárkája, a Pullman Hotels & Resorts november 1-jétől Szabó Áront nevezte ki a Pullman Budapest szálloda új igazgatójának.
Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel

Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel 

Az egykori négycsillagos hotelben már a felújítási munkálatok is elkezdődtek.
Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón

Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón 

November 16-án tartották a Heritage Hotels of Europe Awards gáláját, amelynek során Európa történelmi szállodáinak legjobbjait ünneplik.
Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival

Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival 

A Hotel Divinus*****Superior az Everguest egyik legösszetettebb projektje.
„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon

„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon 

A „Zöld Szálloda” cím mellett a Mövenpick BalaLand az elmúlt év során további rangos díjakat is elnyert.
Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából

Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából 

Az idén januárban Bécsben megrendezésre kerülő eseményen az iparág vezetői találkoznak, hogy feltárják a vendéglátás jövőjét meghatározó kulcsfontosságú trendeket, kihívásokat és lehetőségeket.
Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten

Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten 

Alapvetően üzleti utazókat és szabadidős vendégeket várnak Best Western (BW) hotelekbe – a lánchoz 19 márka, 4 ezer taghotellel, több mint 100 országban szerepel az ernyőmárka egységeiként
Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora

Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora 

Új korszak kezdetéhez érkezett a Hotel Gellért, Budapest egyik legismertebb és legkedveltebb történelmi épülete, hiszen októberben megkezdődött a szálloda felújítása.
Milyenek a kilátások év végéig a Balatonnál?

Milyenek a kilátások év végéig a Balatonnál? 

A szántódi ötcsillagos szálloda üzemeltetői szerint év végéig kitarthat a nyártól kezdődő, októberben kissé alábbhagyó, de még mindig jelentős utazási kedv.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.