A bringázás Magyarországon egyre népszerűbb: egyre többen járnak két keréken munkába, és sokan tekernek a természetben hétvégente. Sok helyen kerékpársávok és bicikliutak épülnek, így bővül az úti célok listája is. Az út utak létrehozása és karbantartása energiát igényel. A befektetett munka viszont csak akkor térül meg, ha a bringások biztonságosan, a közlekedési szabályokat betartva gurulnak az utakon, figyelembe véve a többi közlekedő embert és járművet. Ezért hirdeti meg idén is az Év Kerékpárútja pályázatot a KTE Közlekedésbiztonsági Tagozata, az Aktív Magyarország, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. és a Magyar Kerékpárosklub. A Közlekedési Kultúra Napja rendezvénysorozat részeként kiírt pályázat nem titkolt célja, hogy a kerékpáros turizmust is támogassa, és új túrahelyszínek ajánlásával szólítson mindenkit nyeregbe.
A beküldött pályázatokat és a szakemberek által javasolt szakaszokat szakmai zsűri értékeli, és választja ki a 11 legjobb útvonalat. A nevezés során fontos szempont, hogy megszakítás nélkül végig lehessen rajta tekerni, és legalább 7 km hosszú legyen. Ha izgalmas látnivalók vannak az útvonal mentén, vagy ha szép tájon fut keresztül a bringaút, nagyobb eséllyel indul a versenyen. A nagyközönség kezében van a döntés, ezek közül melyik érdemli meg 2023-ban az Év Kerékpárútja címet? A döntősökre az Aktív Magyarország Facebook oldalán lehet majd szavazni április 17-30. között.
A végeredményt az elmúlt évekhez hasonlóan május 11-én, A Közlekedési Kultúra Napján fogják kihirdetni. A nyertes úton ezt követően táblát avatnak a szervezők, illetve kisfilm is készül az érintett útszakaszról.
A pályázat részletei ITT olvashatók.
2022-ben a Kaposvárról induló kerékpáros útvonal nyerte el a címet, amely megkerüli a Deseda-tavat. Nem a tó az egyetlen látnivaló, ha az ember itt teker: játszóterek, vízi világot bemutató látógatóközpont és lombkorona-sétány is várja a bringásokat.