Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unión belüli repülőjáratokon az átlagos utazási költség 20-30 százalékkal volt magasabb 2023 nyarán, mint 2019 közepén, a koronavírus-járvány kitörése előtt. Ennek két fő oka az erős kereslet és az üzemanyag drágulása volt. A következő évek a Conversation hírportálon megjelent előrejelzés szerint pedig további jegyáremelkedést hoznak.
Ennek három oka lesz:
- Az EU Emissions Trading System (ETS), azaz a szén-dioxid-kibocsátási kvótákkal kapcsolatos uniós kereskedési rendszer reformja.
- Az uniós Energy Taxation Directive (ETD) szabályozás átalakítása.
- Az Európán belüli repülőjáratok minimum jegyárának esetleges bevezetése.
Borítékolható a jelentős jegyáremelés
Az EU-n belüli légi forgalom károsanyag-kibocsátása 2012 óta része az ETS-nek, amelynek célja, hogy korlátozza egyes ágazatok, köztük az áramtermelés és a légi közlekedés szén-dioxid-kibocsátását. Ugyanakkor az elmúlt év végéig a repülés károsanyag-kibocsátásának nagyobb része, 80 százaléka felmentést kapott az alól, hogy a légitársaságok akciókon kibocsátási kvótákat vásároljanak légszennyezésük kompenzálására.
Mint az mfor.hu cikkében is olvasható:
"az ETS reformja nyomán azonban 2024 és 2026 között megszűnik a kedvezmény, ami azt jelentheti, hogy a légitársaságoknak nem csupán az üzemanyagot kell megvenniük és a repüléssel járó egyéb költségeket kell fedezniük, hanem egyfajta "társadalmi kiadást" is vállalniuk kell. Nekik és ügyfeleiknek ki kell venniük a részüket a klímavédelemből. Ráadásul az ETS-ben foglalt éves károsanyag-kibocsátási korlátozások plafonját évről évre csökkenteni fogják, ami növelni fogja a szén-dioxid-kibocsátási kvóták árát."
Az energiaköltségek, az áram és az üzemanyagok minimális adózásának kialakítása érdekében az ETD egységessé tenné az ezzel kapcsolatos költségeket az EU-ban, és ösztönöznék az energia takarékos felhasználását, és ezzel a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését. "A repülőgépek és a hajók üzemanyaga eddig mentes volt az ETD keretében kitalált adók alól, ami meg fog változni."
A cikk további részét elolvashatja az mfor.hu oldalán.