A világ egyik legforgalmasabb repülőtere, a londoni Heathrow környékén élő 3,6 millió lakos és 89 forgalmas amerikai repülőtér közelében élő hatmillió ember vizsgálatával végzett kutatásokat a British Medical Journal című orvosi folyóirat szerdai száma ismertette.
A brit tanulmány kimutatta, hogy a vizsgált résztvevők két százaléka, a leghangosabb repülőzajban élő körülbelül 70 ezer lakos esetében növekedett mind az agyi érkatasztrófa (stroke), illetve a szív- és érrendszeri betegségek miatti kórházi kezelések, mind az ugyanezen okokból bekövetkező halálozások kockázata.
Anna Hansell, a kutatás vezetője a BBC News-nak elmondta, nem ismeretes a zajszennyezés pontos szerepe az egészségkárosodásban, ám valószínű, hogy az erős lárma a vérnyomás növelésével és az éjszakai álom megzavarásával járul hozzá a betegségek kialakulásához.
A kutató szerint a hirtelen felharsanó erős zaj hatására felgyorsul a pulzus és magasabbra szökik a vérnyomás. Ezen kívül a repülők zaja idegesíthet is egyeseket, ez pedig szintén emeli a vérnyomást, ami betegségeket idézhet elő.
A tanulmány a Polgári Légügyi Hatóság (CAA) 2001-es zajszintadatait használta, amelyeket London 12 kerületében, illetve a várostól nyugatra eső 9 településen mértek, ahol a repülési zaj meghaladja az 50 decibeles értéket (egy csendes szobában zajló beszélgetés hangereje).
A kutatók igyekeztek kiszűrni az egyéb, a szélütés és a szívbetegségek kockázatát befolyásoló tényezőket, így többek közt az életkort, a szegénységet, a dohányzást és a dél-ázsiai származást is.
Az amerikai kutatás hatmillió személy adatait vizsgálta, akik 89 forgalmas amerikai repülőtér közelében éltek. Az adatokat 2009-ben vették fel, és az eredmények alapján minden 10 decibeles zajszintemelkedés a szív- és érrendszeri betegségek miatti kórházi kezelések 3,5 százalékkal magasabb arányával járt együtt.
Forrás: MTI