A jelenleg a 2020 óta működő MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) gátrendszer szolgálja a védekezést, azáltal, hogy megakadályozza a magas árapályok bejutását a lagúnába.
Eredetileg évi néhány aktivításra tervezték a rendszert, de már több mint 100 alkalommal kellett működésbe hozni, mivel a vízszint gyakran meghaladja a kritikus, 110 centiméteres magasságot, ráadásul a rendszer működtetése igen költséges is.
Fotó: Depositphotos
Pietro Teatini, a Padovai Egyetem hidrológiai és hidraulikai tanszékének docense, egy merész, de tudományosan megalapozott megoldást javasol: a város szó szerinti megemelését.
Az elképzelés szerint 12 kutat fúrnának a város körül egy 10 kilométer átmérőjű körben, és sós vizet pumpálnának 600–1000 méter mélyen található víztartó rétegekbe.
Ez a folyamat fokozatosan emelné meg a város alatt lévő tengerfeneket, és ezzel együtt magát Velencét is, akár 30 centiméterrel. Ez az emelkedés körülbelül 50 évnyi haladékot adna a városnak, hogy kidolgozzon egy hosszú távú megoldást, derült ki a CNN cikkéből.
Fotó: Depositphotos
Mint írják, a technológia alapját a Pó-völgyi gázkutak tapasztalatai adják, ahol a földbe visszapumpált gáz megemelte a felszínt. A víz hasonló módon alkalmazva nem repesztené meg a kőzeteket, és nem igényelne külső vízforrást sem, mivel a sós víz a természetes mélységi rétegekben maradna.
A projekt tesztidőszaka 2–3 év lenne, és körülbelül 30–40 millió euróba kerülne.
Teatini becslései szerint a teljes projekt költsége háromszor olcsóbb lenne, mint a MOSE gát eddigi kiadásai. Bár a módszer elsőre kockázatosnak tűnik, a lassú és kontrollált végrehajtás csökkenti a veszélyeket, és a város megmentésének egyik lehetősége lehet.