A kiégett zsinagóga falai között megtartott sajtótájékoztatón az államtitkár elmondta: a tavaly október 25-ei tűzben megsérült az épület szerkezete és elpusztultak a tóratekercsek.
Soltész Miklós felidézte, hogy a valamivel több mint százéves épület történetében nem ez az első tragédia, hiszen a holokauszt idején a Thököly úti nyilas házból a nyilasok ide hozták, itt kínozták, gyilkolták meg zsidó áldozataikat.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke kiemelte: az épületet nemcsak renoválni szeretnék, hanem meg is akarják újítani, hogy az a "jövőt szolgálja", ugyanakkor visszanyerje eredeti külső formáját.
Hozzátette: reményei szerint a jövő évi pészahot már a felújított zsinagógában ünnepelheti a zuglói zsidó közösség.
Heisler András szólt arról is, hogy a tűz után a magyarországi és külföldi közösségek példaértékű összefogásról tettek tanúságot, sokan segítettek, hogy a közösség elkezdhesse a romok eltakarítását, az újjáépítés tervezését. Szavai szerint ez az összefogás "pozitív jövőt jósol". A "Mazsihisznek sok terve van", és nemcsak épületeket, hanem "közösségeket szeretnénk építeni" - fogalmazott.
Kardos Péter főrabbi, a Thököly úti zsinagóga rabbija felidézte, hogy éppen a Tóra örömünnepén égtek el a zsinagóga tóratekercsei, "a zsinagóga legdrágább tartozékai". A Thököly úti villaépületet 1930-ban vásárolta meg és alakította ortodox zsinagógává a zsidó imaegylet - ismertette. Az épületet kiégéséig egy körülbelül kétszáz tagú neológ közösség használta.
A sajtótájékoztató előtt adták át az idei Scheiber Sándor-díjat. A zsidó kultúráért, illetve a zsidó-keresztény párbeszéd előmozdításáért évente odaítélt díjat Kiss Endre, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem oktatója, a Kaufmann Dávid Zsidó Kultúrakutató Csoport vezetője kapta.
Forrás: MTI