Az IFK számításai szerint az áfakulcs megemelésének hatására közel 40 milliárd forinttal kevesebb adóbevétel folyna be a költségvetésbe 2019-2022 között, mint amennyi abban az esetben folyna be, ha az áfakulcs változatlan maradna tekintettel a lakásépítések számának alakulására. Az IFK szerint a kedvezményes áfa megszűnése önmagában 22 százalékkal növelné az új lakások árát 2020 január 1-jétől.
Az új lakások tekintetében az alacsonyabb áfakulcs fenntartása nem példa nélküli. Romániában az új lakások áfakulcsa 5, míg Lengyelországban 8 százalék. Lengyelországban az új lakások áfakulcsa a magyarhoz hasonlóan eredetileg átmeneti időszakra került bevezetésre, most már azonban határozatlan idejűvé vált. Ennek eredményeként, míg Magyarországon 2015-ben 7,7 új lakás jutott 10 ezer lakosra, ugyanebben az évben Lengyelországban 38,9, Romániában pedig 23,7.
A magyar lakáspiaci bizonytalanság már a legutóbbi építőipari statisztikákban is tükröződött, márciusban megtorpant az építőipar bővülése, az év harmadik hónapjában csupán 1,4 százalékos volt a növekedés éves összevetésben, és a részletes adatokból kiderült, hogy 2016 novembere óta idén márciusban fordult elő először, hogy az építőipar új szerződéseinek volumene 7,1 százalékkal csökkent éves összevetésben. Az új szerződésekből és a teljes szerződésállományból pedig az is látszik, hogy a beruházók igyekeznek befejezni a már bevállalt munkákat és az újakkal óvatosabban bánnak. Az is látható, hogy drágábbak lettek az építkezések, az építőipari termelői árak jelentősen, 8,2 százalékkal emelkedtek az első negyedévben.
Takács Ernő kiemelte, hogy az áprilisi KSH adatok ugyan javulást mutatnak, az elemzők piaci becslései szerint azonban idén ideális esetben 25 ezer körüli új lakás kerülhet átadásra országosan, ami elmarad az ideális 40 ezres számtól, így van még tér a lakásállomány bővülésére. Ehhez szükség lenne az új lakás áfa 5 százalékos szintjének mihamarabbi meghosszabbítására, hiszen a kiadott építési engedélyek számából is látható, hogy a bizonytalanság miatt nem indítanak újabb beruházásokat a fejlesztők és a kivitelezők, ami 2020-ban jelentősen visszavetheti az építőipar teljesítményét.