Mik azok a trükkök, melyektől ezek a szálláshelyek olyan stílusosnak tűnnek? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
Mi olyan vonzó egy szállodában?
A hotelek berendezéséről, az atmoszféra kialakításáról jó ízléssel megáldott belsőépítészek, stylistok gondoskodnak. Ezt otthonunk dekorálásakor általában nem engedhetjük meg magunknak, talán ezért is csodálkozunk rá annyira egy stílusosan berendezett szállodai szobára.
1. Gondosan megválogatott színek
Régóta tudjuk, hogy a színek hatással vannak érzéseinkre és hangulatunkra. Ezzel a vendéglátók is tisztában vannak, így a szállodák tervezése során nagy gondot fordítanak a színválasztásra.
Természetesen lehetnek extravagáns kivételek, de a szállodának különböző ízlésű vendégeknek kell megfelelniük, így leggyakrabban visszafogott és természetes színekkel operálnak. A semleges földszínek mint a bézs, a szürke vagy a barna megnyugtató hatásúak, ráadásul az egyéb díszítőelemekkel, színes szőnyegekkel és bútorokkal is könnyen összehangolhatók.
A tengerparton találkozhatunk a türkiz és a világoskék árnyalataival, a felsőkategóriás hotelekben pedig a mélyebb, gazdagabb színek – a mélykék, bordó vagy a smaragdzöld – gondoskodnak a luxusérzetről.
2. Minőségi anyagok
Egy szálloda berendezése során minden döntés azt a célt szolgálja, hogy az ott tartózkodó az első pillanattól kezdve különlegesnek érezze magát. A szobák bútorainak kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni. Az első természetesen az esztétika, hiszen a vendég első benyomása nagyon fontos. A bútoroknak illeszkedniük kell a szálloda stílusához, így gyakran használnak prémium anyagokat. A szép bútoroknak azonban kényelmesnek is kell lenniük, a lakók folyamatos váltakozása és az állandó használat miatt pedig strapabírónak is: ki ne szeretne ilyen darabokat látni saját otthonában is?
3. Világítás
A szállodában elhelyezett lámpák egyrészt alapvető funkcionális feladatot látnak el: megvilágítják a szoba egészét. Talán ennél is fontosabb azonban, hogy a világítás felel a kívánt hangulat megteremtéséért, a vendégek komfortérzetének biztosításáért: a szoba meleg fényei azt barátságosabbá teszik, a közösségi terek megvilágítása pedig dinamikus és pezsgő atmoszférát teremthet. A fények a térérzetünket is befolyásolhatják, így a jól elhelyezett világítótestek egy kisebb helyiséget is tágasabbnak mutathatnak.
A világításnak tehát jelentős része van abban, hogy milyen összbenyomás alakul ki a szállodába belépőben.
4. Műalkotások
Szállásunkon gyakran találkozunk a falon elhelyezett festményekkel, a dohányzóasztalokat díszítő szobrokkal vagy kristályvázákkal. Ezek elsősorban dekorációs célokat szolgálnak, és olyan egyedi és emlékezetes hangulatot teremtenek, ami megkülönbözteti a szállodát a versenytársaktól. Sokszor láthatunk helyi nevezetességeket, a város múltját bemutató festményeket, melyek lehetőséget teremtenek a helyi hagyományok megismerésére.
A magasabb kategóriájú szállodákban a műalkotások a luxus, az előkelőség érzetét erősítik, az utóbbi években azonban egy újabb funkciója is megjelent a drága kiegészítőknek, mégpedig a marketing. A fiatalabb generáció tagjai, az influenszerek a közösségi médiában osztják meg a nyaralásukon készült képeket és videókat, az ízlésesen berendezett szállodai szoba pedig természetesen nagyobb nézettséget generál.
5. Egyéb kiegészítők
Egy szálloda atmoszférájának kialakításában a legapróbb tárgy is óriási jelentőséggel bírhat. Ezek azok a dolgok, amiktől igazán otthonosnak, stílusosnak és elegánsnak látjuk a belső tereket.
A lehetőségek száma végtelen. Egyes szállodák jó minőségű szappanokat és testápolókat, egyedi íróeszközöket és jegyzetfüzetet biztosítanak a vendégeknek. Nem lehet mellélőni az apró, személyre szabott ajándékokkal, például valamilyen helyi kézműves termékkel, különleges teakeverékkel. Máshol elegáns poharakat és kávéscsészéket, dekoratív tálcákat találunk, de emelik a hangulatot a szobában elhelyezett díszes könyvek, puha párnák vagy színes szőnyegek is.
Nem csak a szoba számít
Bár az idő nagy részét valószínűleg itt töltjük, a szállodai élményben nagy szerepe van az egész épület atmoszférájának. A szépen gondozott kert és terasz egyfajta oázisként biztosítja a kényelmünket, az elegánsan berendezett étteremben pedig sokkal szívesebben fogyasztjuk el a vacsorát. A szálloda stílusához sokat hozzáad a személyzet által viselt elegáns uniformis, a professzionális és udvarias kiszolgálás, valamint a háttérben halkan szóló hangulatos zene is.
A szálloda mindig élmény
Akár gyakori vendégek vagyunk, akár évente legfeljebb egyszer engedhetjük meg magunknak a szálloda luxusát, mindig fontos, hogy milyen emlékekkel távozunk onnan. A hotel stílusos megjelenését számos tényező határozza meg, kezdve a komolyabb belsőépítészeti megoldásoktól egészen az apró részletekig. Nyugodtan gyűjtsünk ötleteket saját otthonunk átalakításához is, azonban azt ne felejtsük el, hogy a szállodai lét hangulatát éppen az adja, hogy végre kiszakadhattunk a megszokott környezetünkből.