Ezekkel a fejlesztésekkel erősít Palócföld

A Palóc Út turisztikai szolgáltatói már nagyon várták a pandémia utáni újrakezdés lehetőségét. Több mint egy éve dolgoznak a most megvalósuló fejlesztésekért is, melyek illeszkednek az aktuális turisztikai trendekhez, a látogatók igényeihez. Élménygazdag de biztonságos, aktív kikapcsolódást kínálnak a legújabb fejlesztések három településen határon innen és túl.  (X)

A 2005-ben alakult Palóc Út Egyesület 100 tagot számlál hazánkban és Szlovákiában – 35 önkormányzatot és magánszemélyeket – akiknek az a célja, hogy megőrizzék a palóc hagyományokat és élményszerűen bemutassák azokat a látogatóknak, turistáknak, úgy, hogy ez a tevékenység megélhetést is nyújtson a számukra és mérsékelje a hazai és szlovákiai vidékre jellemző elvándorlás mértékét. Az egyesület pályázati forrásokból igyekszik fejleszteni a turizmushoz szükséges infrastruktúrát, a legutóbbi határokon átnyúló Interreg Szlovákia – Magyarország Partnerséget Építünk program pályázatban három településen is forrásokhoz jutottak szolgáltatók Terényben, Mátrafüreden Szlovákiában pedig Hrusovban.

Ebben az új helyzetben az érvényesüléshez és a hosszú távú sikerhez, fokozottan fontos, hogy a szálláshelyek egyedi jellemzőkkel rendelkezzenek, autentikus hangulatot és megkülönböztető élményt biztosítsanak. Palócföld még a felfedezetlen értékek tárháza. Bár turisztikai ismertsége csak néhány településnek van, az egész vidék előnye lehet a közeljövőben, hogy itt nagyobb a tér, elkerülhető a zsúfoltság, környezettudatosak a szolgáltatók és a természet tapintható közelségben van. Az utóbbi időben számos fejlesztés történt a kerékpáros valamint turisztikai infrastruktúra területén. Változik a kereslet is, amire a helyiek válasza az egészségtudatos programok, az öngyógyítás módjainak bemutatása, illetve emocionális és spirituális élmények kínálata.

A kis, családias szállásokon minimálisra csökkenthető az idegenekkel való találkozás. Itt biztonságban pihenhetünk, miközben az online kapcsolattartás feltételei mindenhol adottak. A biztonság mellett fontos cél a fenntarthatóság is, amelyben a helyi kultúra megismerése és helyi termékek fogyasztása kedvező hatással van a helyiek életére is. Az utazásra költött pénz nagy része itt, helyben maradva támogatja a vidék fejlődését. A rövidebb-hosszabb tartózkodáshoz számos programlehetőséget is kínálnak a szolgáltatók: aktív pihenést, új élményeket és szokatlan kalandokat. Legutóbb három szolgáltató tudott fejleszteni az Interreges pályázatban elnyert forrásokból. Lássuk ezeket!

Hagyományos ételek udvara

Terény a Palóc Út egyik legszebb és legizgalmasabb települése. Fekvése is festői: a falut patak szeli ketté, ahová egészen hosszan futnak le a házak háztáji gazdaságai, amelyeket még sok helyen máig megművelnek a lakosok. Terény sok háza őrzi még az autentikus népi építészeti arculatot. A helyiek és

betelepülők egyaránt szépen újították fel a portákat, és a hagyományőrzés mellett modernitást és hozzáadott értéket csempésztek a falu mindennapjaiba. Az Árdai Vendégházat, a Csipkemúzeumot és kávéházat üzemeltető vállalkozók a faluközpontban újabb vonzerőt alakítanak ki. A népi életmód udvar azzal a céllal jön létre, hogy a turistákat megállítsa a településen és élménydús programokkal kösse le. Itt lehetőség lesz majd megismerni a hagyományos helyi gasztronómia remekeit a fedett kemence, masina és katlan jóvoltából, és a vendégek aktív részesei lehetnek a kenyér- és laskasütés, lekvárfőzés, disznóvágás és egyéb népi ételkészítés rituáléjának. Kézműves kismesterségek bemutató helyszíne is lesz majd az udvar. A projekt teljes egészében környezettudatos megoldásokra támaszkodik, határozott cél is ezeknek a rendszereknek a bemutatása, hasznosságuk ismertetése. Ezenkívül a vállalkozás kialakít egy elektromos biciklikkel is felszerelt kerékpárkölcsönzőt és egy vizes élőhelyet is, amelyhez mezítlábas ösvény csatlakozik majd.

 

Kirándulások négy- és kétkeréken

A festői szépségű, kedvelt kiránduló- és klimatikus gyógyhelyen, Mátrafüreden is van szolgáltató, amely fejleszthet a projekt keretében elnyert pénzből. A gazdag gyöngyhímzéssel készült helyi viseletről, egyfajta kabátról, a cicáskakusról kapta a nevét, a település egyik vendégháza, a Cicáskakus. A palóc kultúra használati tárgyaival és díszítő elemeivel berendezett szálláshely mind a 9 szobája akadálymentes, és elsősorban az idősek, egészségügyi problémákkal küzdők, illetve a mozgásukban korlátozottak igényeire rendezkedett be. Ezeknek a célcsoportnak a kényelmét szeretnék tovább növelni a most elnyert támogatással is. A vendégház üzemeltetői akadálymentes, rámpával felszerelt kisbuszt vásárolnak, hogy a Mátrába és a Bükkbe, a közeli városokba, gyógyhelyekre fél-, egynapos programokat tudjanak biztosítani vendégeik számára. Emellett elektromos kerékpárokat is beszereznek, hogy a bringázás élménye a nehezebben mozgók és az idősebb korosztályok számára is elérhető legyen. Külön kérésre túravezetőt is biztosítanak. Új honlap segíti a közös online kerékpárbérlést és a szolgáltatások értékesítését, túraajánlatokkal és hasznos információkkal látja el az érdeklődőket. A ház célközönségének még kényelmesebb kiszolgálását, szeretnék biztosítani egy büfékocsi beszerzésével is, amelyben a Mátra összes hagyományos fogása felvonul majd.

 

Gyógyulás a természet erejével

A magyar vállalkozások mellett a szlovák oldalon is fejleszthet egy szolgáltató. A Nagykürtösi járásban található Hrušov község életét a népi kultúra és a vidéki életforma jellemzi napjainkban is. A falu élén 20 éve álló polgármester a helyiek támogatásával jelölte ki a község fejlődési irányait, és a gazdálkodó életforma és a hagyományörző falusi turizmus mellett tette le a voksát. 2004-ben a település elnyerte az Év faluja díjat Szlovákiában. A pályázat jóvoltából a Hrusov közelében található, ízlésesen és igényesen kialakított „U bylinkárky” vendégház területén különleges tanösvényt hoznak létre a szálláshely tulajdonosai 27 természetközeli funkcióval, látnivalóval, élményelemmel. Ezek közül kiemelkedőek a kedves kis kőházak, amelyekben, a fényérzékeny vendégeket kezelik és a méhészeti termékek felhasználásával egyre népszerűbb apiterápiát is biztosítják. A szintén itt épült gyógynövényszárító fakunyhó kívül és belül is egyaránt színvonalas élmény. Ahogy a magyar pályázók esetében, itt is létesül egy elektromos valamint hegyi kerékpár kölcsönző.


Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.
Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án

Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án 

A méhektől nemcsak a természet legfinomabb ajándékát, a mézet kapjuk, de sokat is tanulhatunk tőlük!
103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben

103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben 

Magasra szökött az egy négyzetméterre jutó magyar olimpiai aranyak száma a Madame Tussauds Budapest sport termében.
Augusztusban Szabadság Szigete

Augusztusban Szabadság Szigete 

Az idei Sziget Fesztivál minden eddiginél fenntarthatóbb és higiénikusabb lesz – ígérte a szervezőcsapat a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás

Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás  

A Helló Európa! Fesztivál programjai a szabadság, az európaiság és a sokszínűség jegyében keltik életre Budapest ikonikus helyszíneit, köztereit és épületeit.
Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot

Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot 

A sportág legrangosabb versenyére a világ több mint 30 országából várnak résztvevőket.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?