A felmérésből kideröült, a válaszadók 79 százaléka soha nem járt még olimpián, de idén a 18-35 éveseknél fordult a kocka, és terveznek egy párizsi utat a versenyekre. Minden ötödik sportrajongó akár a munkáját és az alvását is beáldozza majd, hogy élőben kövesse a közvetítéseket Párizsból.
Honfitársaink 94 százaléka nézi majd az olimpiai közvetítéseket, és átlagosan 4-5 sportágat követ. A paralimpiát minden második magyar (56%) kíséri majd figyelemmel, az 55 év felettiek körében viszont megugrik a népszerűsége – a korcsoport 71 százaléka követi az eseményeket.
A válaszadók közel négyötöde még soha nem járt olimpián és nem is tervez ilyesmit.
A felmérésben résztvevők fele nem hajlandó költeni arra, hogy személyesen szurkoljon, inkább az élő közvetítéseket követi.
Nem meglepő módon a fiatalabbak a kalandvágyóbbak: a 18 és 35 év közöttiek negyede (25%) tervez kiutazni idén Párizsba, míg az idősebb, 55 év feletti korosztályban mindössze 13 százalék ezek aránya.
Az olimpiai közvetítéseket legszívesebben családi (34%) vagy baráti (24%) körben élvezik a magyarok.
Minden ötödik válaszadó akár az alvása vagy a munkavégzése rovására is ragaszkodik ahhoz, hogy élőben kövesse a várt eseményeket. Ez az átlagosnál jobban jellemzi az idősebb korosztályt: közel harmadukra igaz ez az állítás.
A legtöbb sportrajongót - a válaszadók kétharmadát - az úszás szögezi a képernyők elé az olimpiai játékok alatt, ezt követi a vízilabda (57%), a labdarúgás (49%), a kézilabda (47%) és az atlétika (44%).
A népszerűségi dobogó felső két fokán a nőknél is az úszás (72%), valamint a vízilabda (57%) áll, ezeket azonban az atlétika követi (46%). Az átlagos szurkoló 4,7 sportág eseményeire kíváncsi az olimpiai játékok alatt, ám a szám a korral előrehaladva nő: 65 év felett már 5,8 az átlag.
A felmérésünk egyik legizgalmasabb részé az volt, amikor arra voltunk kíváncsiak, mennyire inspirál bennünket rendszeresebb sportolásra az olimpia. A válaszokból azt szűrtük le, hogy bőven van még tér a több mozgásra, mert mindössze 14 százalékunk sportol többet, és százból ketten próbálunk ki új sportágat az ötkarikás játékok hatására
– mondja Cséky Tímea, az Allianz Hungária marketing és vállalati kommunikációs vezetője.
A felmérésből az is kiderül, hogy az ötkarikás játékok hatására több sportközvetítést nézünk (59%), illetve gyakrabban olvassuk a sporthíreket (47%).
A felmérést kitöltők többsége
tíz-tizenöt érmet remél a magyar küldöttségtől a 2024-es olimpián.
Érdekesség, hogy az újkori olimpiákról a magyarok ettől jóval több, átlagosan 19 érmet hoztak el, Tokióból például hússzal érkezett haza a delegáció, kétszer annyival, mint a 2008-as pekingi versenyekről. Ezen a téren a fiatalabbak derűlátóbbak: a 35 év alattiak 36 százaléka reméli, hogy 15-nél is több érmet szerzünk, míg az idősebbek körében ez csak 25 százalék.