Míg egyes helyszínek úgy döntöttek, hogy az időszak alatt bezárnak, mások kreatív megoldásokkal igyekeztek pótolni a hiányt, írja a france24.
Mint írják, a párizsi kulturális szektor kemény nyárra készül. A 2012-es londoni olimpia alapján, amikor a város kulturális látogatóinak száma megdöbbentő, 30 százalékkal csökkent, a párizsi mozik, múzeumok és színházak nagyjából ugyanerre számítanak. A londoni statisztikák ijesztő számokat mutattak annak idején: a kéthetes játékok alatt a British Museum minden négy látogatóból egyet veszített, a National Gallery ötből kettőt, a londoni állatkertben pedig 40 százalékos zuhanás volt tapasztalható.
Annak érdekében, hogy csökkentsék káraikat, egyes kulturális helyszínek úgy döntöttek, hogy teljesen vagy részben bezárnak a július 26-augusztus 11-i játékok idejére, illetve töröltek több évről-évre visszatérő kulturális eseményt, köztük a Summer Vibration és Lollapalooza zenei fesztiválok. Az év elején a France Bleu-nak adott interjújában a Lollapalooza szervezője elmondta, hogy az esemény törlése körülbelül 180 millió euróba kerül nekik.
A bezárás a legrosszabb lehetőség
„Mi vagyunk az olimpiai játékok nagy vesztesei” – mondta Pierre-Édouard Vasseur, a Cinémas Dulac független filmszínházi hálózat vezetője. A hálózat 20-25 százalékos visszaeséssel számolt a mozilátogatók számában, így Dulac úgy döntött, hogy bezárnak öt központi mozit az 5., 6., 11., 13. és 16. kerületben. Hozzátette, hogy a mozik teljes bezárása a legkevésbé rossz megoldás, tekintettel arra, hogy nincs állami segítség a veszteségek befoltozására, amelyeket egyébként el kellett volna viselniük.
Hasonló a helyzet sok párizsi színházban.
A kisebb, magánszínházak közül sokan szintén nem látnak más lehetőséget, mint bezárni az ajtókat.
A város múzeumai is komoly visszaesésre számítanak, és intézkedéseket tettek annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak a megszokottnál lényegesen kisebb látogatóhoz.
A Le Monde-ban egy 2023 szeptemberében megjelent cikkben számos párizsi kulturális helyszín vezetői aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a játékok milyen hatással lesznek rájuk. Quentin Bajac, a Jeu de Paume művészeti központ igazgatója, amely szintén zárva lesz a paralimpia alatt és szeptember végéig, 600 000 és 700 000 euró közötti veszteséget jósolt.
Ami az idegenvezetőket illeti…
A párizsi idegenvezetők is aggódnak, de vannak, akik kreatív megoldásokat találtak ki annak érdekében, hogy folytatni tudják munkájukat. Az Országos Idegenvezetői Szövetség (FNGIC) felmérést végzett tagjai körében, amelyből az derült ki, hogy kétharmaduk arra számít, hogy a szokásos módon folytatja a munkát a játékok alatt, és csak egyharmaduk látja úgy, hogy az esemény akadályozni fogja munkájukat.
A válaszadók 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy abbahagyja a munkát ebben az időszakban.
Az egyik ilyen kreatív megoldás egy régi koncepció felelevenítése, amelyet a már évtizedek óta Párizsban idegenvezetőként dolgozó és a france24-nek nyilatkozó Maëva Marie-Sainte már 2017-ben már bevetetett. Akkor „napi 1 kerületnek” nevezte el a programot amely összesen 20 napon keresztül járta be Párizs kerületeit. Arra számít, hogy a koncepció, amelyet a hagyományosabb turisztikai helyek, például a Versailles-i kastély és a Louvre Múzeum körútjaival tervez vegyíteni, segíteni fogja a munkáját, tekintettel arra, hogy Párizs központjának nagy részén a játékok alatt fennakadások lesznek, és nehéz lesz megközelíteni ezeket. Azok az idegenvezetők, akik a külvárosokban élnek úgy próbálják orvosolni a nehézségeket, hogy a külvárosi új túrákra helyezik a hangsúlyt, és például a Marne-folyó mentén vezetnek sétákat.
Sajnos azonban az már látszik, hogy bármilyen különleges erőfeszítéseket is tesznek, már most sokkal kevesebb foglalásuk van…