Erre a tudomány meg is adja a magyarázatot, amit rögvest meg is osztunk veled, ha pedig érdekelnek a hasonlóan izgalmas tartalmak, akkor olvasgasd a Bien.hu egészség rovatát!
Miért este és éjszaka jönnek a kreatív gondolatok?
Egy brit felmérés arra a megdöbbentő eredményre jutott, hogy a résztvevők közel fele vallotta azt, hogy az ágyban fekve sokkal több kreatív gondolat kering a fejében, mint napközben. Ez történhetett este lefekvéskor, reggel közvetlenül ébredés után, de akár teljesen váratlanul, az éjszaka közepén is. A tudósokat pedig természetesen érdekelni kezdte a jelenség magyarázata, így különféle vizsgálatokba kezdtek.
Arra jutottak, hogy a rejtély kulcsa minden bizonnyal az lehet, hogy alvás előtt és közben az agyunk nyugalmi állapotban van, ez pedig jótékony hatással van a neuroplaszticitásra, azaz arra a képességre, ami a különböző tapasztalatok alapján befolyásolja az agy működését és szerkezetét.
Valamint némi szerepe a sötétségnek és a félhomálynak is van, hiszen ilyenkor a szem, mint érzékszerv kiesik, így nem foglalják le az agyunkat a vizuális érzékelés útján kapott ingerek.
A modern világ átka
Érdemes még végiggondolni azt is, hogy vajon miért korlátozódik a neuroplaszticitás előtérbe kerülése az esti és éjszakai órákra. A válasz pedig az internet és az elektronikus kütyük – főleg az okostelefonok – elterjedésében rejlik.
Hisz ameddig nem voltak ezek az eszközök, addig sokkal többet engedtük a gondolatainkat szabadon kalandozni, olyan hétköznapi szituációkban, amikor nem kellett semmire sem koncentrálnunk.
Csak gondold végig: mivel foglaltad volna le magad mondjuk 20 évvel ezelőtt, amíg a buszon utazol, várod egy barátodat a megbeszélt találkozón, vagy sorban állsz a postán? Valószínűleg önfeledten ábrándozol, vagy azon gondolkodsz, miképp oldasz meg egy épp aktuális problémát.
És mit teszel ma ugyanezekben a helyzetekben? Van egy tippünk, hogy azonnal előkapod a mobilodat, és a képernyőt bámulva várod, hogy teljen az idő. Eközben pedig egy bizonyos dologra korlátozod a figyelmed, és nem hagyod az elmédnek, hogy kedvére elkalandozzon.
Az egyetlen olyan napszak, amikor nincs a kezünk ügyében semmilyen kütyü, az az alvás ideje, amikor is az agyunk végre belefeledkezhet a kreatív gondolatokba.
Biztosíts magadnak unalmat!
Igen, jól olvastad. Az unatkozás ugyanis nagyon hasznos, mert ekkor az éjszakához hasonlóan hagyod a gondolataidat szabadon szárnyalni.
Ezért szánj napi legalább 20-30 percet arra, amikor nem csinálsz semmit, hanem csak hagyod magadat “unatkozni”. Bámulj magad elé, vagy csukd be a szemed és ne kattogj azon, hogy épp nem csinálsz semmit, hanem engedd, hogy az agyad kedvére “dolgozzon”.