A végbélrepedésről röviden
Aki nem tudná, mi is ez a betegség, annak röviden felvázoljuk, mit kell róla tudni. Ám a legelején azt szögezzük le, hogy a végbélrepedés kezelése sürgető, azt halogatni nem érdemes, mielőbb fel kell keresni ilyenkor egy szakképzett proktológust: Budapesten a Dr. Bánfalvi Aranyér Központban végbélrepedés gyógyításával kiemelten is foglalkoznak.
Az aranyér mellett a legtöbb páciens végbélrepedésre utaló tünetekkel jelentkezik itt, azaz olyan, a végbéltájon kialakult nyálkahártya-sérülésekkel, berepedésekkel, amelyek gátolják a fájdalommentes székletürítést.
A végbélrepedés (latinul fissura ani) kialakulásának oka több minden lehet, például gyulladás, felfázás is, de az egyik fő okozó itt is a stressz: feldolgozatlan problémák által gyakran előfordul a szorongás, ami együtt jár az izomfeszüléssel, így a záróizmok önkéntelen szorításával is.
Ha pedig görcsös a záróizom, ott pang a keringés, a széklet pedig nem nehezen tud távozni, így felsérti a végbéltáji nyálkahártyát, ami nagyon fájdalmas. Következtében később akár nyálkahártyafekély is kialakulhat.
Lehet-e gyógyítani műtét nélkül ezt a betegséget?
Sokan azért félnek orvoshoz menni a tünetekkel, mert tartanak attól, hogy a fájdalmat csak egy még fájdalmasabb, drága műtét szünteti meg. Holott a proktológusok ilyenkor a műtétet épphogy kerülik: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosai is azt vallják, hogy görcsös záróizom-gyulladás esetén semmiképp sem szabad beavatkozást eszközölni.
A legfőbb cél ilyenkor a székelés közbeni szorítás fellazítása, ezt pedig egy speciális eszközzel, a kismedencei rehabilitációs tréning program segítségével valósítják meg az említett klinikán. Ezt megelőzi egy proktológiai és kismedencei vizsgálat, amelynek során megállapítják, mely izmok vannak gyulladásban.
A kismedencei vizsgálat teljesen fájdalommentes, és nyugodt légkörben zajlik. A legmodernebb eszközöket használják közben a szakorvosok, akik egyébként is nagy tapasztalattal rendelkeznek az aranyér, illetve a végbélrepedés gyógyítása terén.
A gyógymód itt mindig személyre szabott, azaz figyelembe veszik a páciens életkorát, egészségügyi állapotát, életmódját, és ennek megfelelően javasolnak kezelést.
A kismedencei rehabilitációs tréning programról való tudnivalók
A tréning tulajdonképpen pár egyszerű tornagyakorlatból áll, ám itt a kismedencei, végbéltáji izmokat kell edzeni a biofeedback segítő eszköz visszajelzése alapján. Hogy hogyan is kell ezt csinálni, azt megmutatja egy szakértő: heti 1-2 alkalommal kell bemenni a klinikára az elején, utána otthon egyedül kell gyakorolni.
Ha ennek ellenére a záróizom szorítása nem enyhül, akkor legvégső esetben botox injekcióval tudnak segíteni az orvosok, a lényeg, hogy van teljes gyógyulás ebből a betegségből is.