Mire figyeljünk utazás előtt?
Indulás előtt, akár már napokkal korábban, érdemes átgondolni, milyen eshetőségek jöhetnek számításba. Mikor voltunk utoljára fogászati vizsgálaton, milyen állapotban vannak a fogaink? Jellemzően szokott-e velük probléma lenni? Például érzékeny-e annyira a szervezetünk, hogy egy váratlan huzat az autóban, repülőn, tömegközlekedésen, ínygyulladást okozzon? Fogszabályozás esetén minden tisztító és egyéb kellék a rendelkezésünkre áll-e? Gondoskodjunk arról, hogy semmi ne maradjon ki a csomagolás során!
Ha nem egyedül utazunk, egyeztessünk az útitársunkkal, készítsünk közös listát, ami segíthet a felkészülésben. Családi utazás alkalmával már rutinszerűen pakoljuk be a gyerek holmiját, így a gyógyszerekre és a higiéniai eszközökre is nagyobb hangsúlyt fektetünk, de a felnőttekről se feledkezzünk el! Legyen kicsiknek és nagyoknak egyaránt fájdalomcsillapító a csomagban, illetve érdemes utánanézni már előre, ha netán fogorvosi ügyeletre lenne szükségünk, azt hol találunk legközelebb a szálláshoz. Mindezek ismeretében mindenki sokkal nyugodtabban indul majd útnak.
Milyen fogászati problémák fordulhatnak elő az utazás során?
Már meglévő, ismert problémával semmiképpen se induljunk útnak. Egy szuvas fog nem tűnik nagy gondnak még el nem kezd fájni, azonban ezt a kellemetlen folyamatot bármi beindíthatja. Elég a repülőgép okozta nyomásra gondolni, extrémebb nyaralások esetén pedig a búvárkodásra. De egy hideg ital, esetleg egy finom fagyi is elhozhatja a rettegett fájdalmat. A folyamatban lévő fogszabályozás pedig mindenképpen előzetes ellenőrzésért kiállt, nehogy utazás közben jöjjünk rá, hogy igazítani kellett volna rajta, esetleg más probléma adódik vele.
Ha nincs előzetes elváltozás, abban az esetben is jelentkezhet fogászati vészhelyzet: Murphy törvénye szerint könnyedén kerülhet a szánkba olyan falat, amelyre ráharapva megsérül vagy egyenesen letörik az amúgy addig stabilnak tűnő tömésünk. Ez ugyan nem tipikus vészhelyzet, de érdemes megnézetni, mert mélyebb törések esetén hamar kerülhetnek bacilusok a fogágyba, ami gyulladáshoz vezethet. Balesetből származó letört fog, akár gyereknél, akár felnőttnél, hasonló gondokat okozhat.
Mi a teendő váratlan fogászati vészhelyzet esetén?
Egy alap „túlélőkészlet” mindenképpen legyen nálunk. Értjük ezalatt a megfelelő fájdalomcsillapítókat, az általános szájápoláshoz és a fogszabályozóhoz szükséges higiéniai eszközöket, illetve a szálláshoz közeli fogászati szakrendelő, vagy még jobb, ha egyenes az ügyelet telefonszáma lapul a zsebünkben. Így bármi is történik, napszaktól függetlenül tudunk fogorvoshoz fordulni. Ha más lehetőségünk nincsen, az előzetesen megkötött utasbiztosítás is a segítségünkre lehet.
A legfontosabb azonban a fogakra nézve is a megelőzés. Természetesen balesetek bármikor előfordulhatnak, nem szükséges bukósisakban járni, nehogy letörjön a fogunk, de az étkezési szokásainkra utazás közben is oda tudunk figyelni. Főként nyaralás közben hajlamosak vagyunk több cukros, fűszeres, savas ételt fogyasztani, amelyek ha kicsit is érzékenyebbek vagyunk, nem lesznek jó hatással a fogak és az íny állapotára. Persze ezek mellett a hideg ételekkel, italokkal is javasolt óvatosan bánni.
Hogy mit tekintünk vészhelyzetnek, egyénenként változik. Mindenkinek más a fájdalomtűrő képessége, így míg egyeseknél pánikot okozhat a legenyhébb fogfájás is, mások a vérző, duzzadt ínnyel sem fordulnak fogorvoshoz. Azt javasoljuk, hogy inkább a legkisebb gonddal is menjünk el egy szakemberhez, nehogy nagyobb probléma legyen belőle. Emellett a már említett vészhelyzeti készlet legyen nálunk, így kevésbé érhet meglepetés bármilyen hosszú és távoli utazásra is készülünk.