A tervezett Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ a Kárpát-medence legjelentősebb építészeti közgyűjteménye, a magyar építészet egészének reprezentációját ellátó intézmény - írja az Építészfórum.
A pályázatot immár másodszor írták ki, mivel első körben nem érkezett megvalósításra érdemes pályamű. A telken korábban évtizedeken át működő BM Kórház üresen álló épületeit 2021-ben elbontották, de egyedül a felújított Walter Rózsi - villa nyitotta meg kapuit 2022-ben a nagyközönség és az építész szakma előtt. A múzeum egészére kiírt tervpályázat második köre 2023 decemberében zárult, mely során a bíráló bizottság a BIVAK és a Tér és Forma Építész Iroda közös pályaművét részesítette első díjban - ezt a tervet mutatjuk most be olvasóinknak. ( a szerk.)
Bevezető - Tervezési alapgondolat
A magyar építészet meghatározó alkotóinak és alkotásaik dokumentumainak felkutatásával, gyűjtésével, kezelésével, illetve a magyar örökségvédelem intézményi szintű archiválásával, örökségvédelmi kutatással és dokumentálással foglalkozó központ a Városligeti fasor és a Bajza utca által határolt tömbben találta meg méltó helyét. Az egykori Herczel és Grünwald szanatóriumok megújuló épületei, a helyreállított Walter Rózsi villa és az új épület alkotta campus szellemi kapcsolatrendszerét az épületek és a közvetlen szomszédos református templom és parókia, az evangélikus gimnázium és templom alkotói is kijelölik.
Belsőépítészeti, technológiai, infokommunikációs megoldások
"…mindig úgy kell nézni egy épületszerkezetet, mint hogyha benne lennél a szíved helyén a mellkasodban és belülről látod a szerkezetet. Ez az organikus építészet-szerkezet."
- Kós Károly gondolata nyomán a tető alatt rejtező nagyvonalú térben sok kisebb világ - konferenciaközpont, kiállító- és találkozó terek - szervesülnek egésszé az idelátogató szakmabeliek és az érdeklődő közönség felfedezésére várva. A belső terekben ez az organikus szemlélet érvényesül, a kulcsfontosságú terekben a szerkezetek láthatóak a maguk nyers őszinteségében. A tetőforma látványos vasbeton gerendarács bordáit CLT mezők töltik ki, így alapvetően a fa felületek dominálnak a közönségforgalmi terekben, így otthonos, barátságos, meleg tónusú, fényes terek jellemzik a házat.
Az épületcsoport szevesen illeszkedik a Városligetben megvalósuló múzeumi negyed koncepciójához - bízunk benne, hogy rövidesen megvalósul.