Így győzd le az időstresszt: ne az idődet, az energiádat oszd be!

Állandó pörgés, e-mailek hajnali háromkor, meetingekkel teletűzdelt napirend. Úgy érzed, soha nem érsz a to do listád végére? Valójában nem az időnket, hanem az energiánkat kell jól beosztani – erre jelenthet jó megoldást a mindfulness.

Vajon hogyan tudunk minőségi időt tölteni az életünk fontos területein? Hogy kapcsoljunk ki, amikor a szeretteinkkel vagyunk, miképp érhetjük el, hogy az agyunk ne járjon folyamatosan? Hogyan ne legyünk kifacsart citrom a nap végére? Hogyan aludjunk jól? Hogyan kezeljük a határidők és a túl sok feladat okozta stresszt? Mit lehet tenni a kiégés ellen?... Megannyi kérdés, ami sokunknak ismerős lehet, a válaszokat azonban már kevesen tudják rájuk megadni.

A stressz a figyelem figyelemzavara

Az információs forradalom kellős közepén az agyunk folyamatosan egy lehetetlen küldetést teljesít, és ennek az az eredménye, hogy sosem vagyunk jelen, mert folyamatosan a jövőn kattogunk. Ezzel a rossz „szokásunkkal” pedig csak azt érjük el, hogy nem tudunk hatékonyak lenni, amellett hogy az életet sem élvezzük igazán – mutat rá Márky Ádám, a mindfulness alapú vezető- és szervezetfejlesztő, a Center for Mindful Leadership vezetője.

A szorongás debilizál

Napjainkra, a folyamatos multitasking világában, elveszítettük a lelassulás képességét, pedig egy jó döntéshez, egy igazi beszélgetéshez, mások megértéséhez, a valódi odafigyeléshez és odaforduláshoz, sőt, a hatékony munkavégzéshez is lassítani kell. Ha gyorsan akarunk sok feladatot elvégezni, soha nem leszünk jelen lélekben egyik élethelyzetben sem. Márpedig a stressz mindent felgyorsít: élettani folyamatokat, munkát, agyműködést… Csakhogy ezt nem a megfelelő módon teszi. Élettanilag két üzemmódban működik az agy: a félelem állapotában vagy támad, vagy menekül; nyugalmi helyzetben pedig kooperációra és kreativitásra késztet. Ha stresszben van, még a meglévő képességeit is kevésbé tudja kihasználni: a szorongás debilizál. A flow-élmény során 100 százalékosan aktív az idegrendszer, és minden ingerre nyitott. Ez azonban nem lehet permanens – a relaxáló periódusokra is szükség van. Ezért tudnunk kell, hol folynak el mentális és érzelmi energiáink, tudnunk kell feltöltődni egy kimerítő nap után és közben is. Tudnunk kell (meg)pihenni, mielőtt végletesen elfáradunk - figyelmeztet Horváth Ágnes mindfulness oktató, alvástréner, TEDx-előadó. 

A túlterheltséget nem úgy tudjuk megszüntetni, ha csökkentjük a feladatok számát (erre nem is mindig van lehetőség – és a work-life balance egyébként sem létezik...). Kiszállni a pörgésből úgy lehet, ha kiszállunk a magas intenzitású érzésekből (pl. izgatottság, félelem, szorongás) – mondja Horváth Ágnes.

De hol a kikapcsológomb?

A nyugati kultúrában számos betegség gyökere bizonyítottan a stressz, ami éppen a folyamatos „robotpilóta-üzemmód” miatt nem kapcsol ki. Az éber figyelem állapotában megszűnünk pörögni, akarni, egyszerűen jelen vagyunk a tapasztalás számára, ahogy az van. A kétféle állapot egyensúlya szükséges ahhoz, hogy ne csak tevékenyek legyünk, de regenerálódni is tudjunk, amivel megalapozzuk a következő tevékenységhez elménk frissességét és összeszedettségét.  Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak legyünk a mindennapokban, a folyamatos énközpontúságunk (ún. elbeszélő fókuszunk) mellé fontos kifejleszteni a tapasztalati fókuszra való képességet is, aminek eredményeképp a jelenvaló lét tapasztalataira támaszkodva csökken vagy megszűnik önmagunk felnagyított jelentősége, problémáink sem tűnnek már élet-halál kérdésnek; csak az ezerarcúan megnyilvánuló világ egy apró elemének – írja Jon Kabat-Zinn Az éber figyelemről – örök kezdőknek című könyvében.

Mire jó a mindfulness?

Ma, amikor a kiégést már hivatalosan is betegségnek nyilvánították, fontos tisztában lennünk vele, hogy a kiégéshez vezető stressz gyors és hatékony csökkentéséhez tudatosságot, gondolati tisztaságot, jobb teljesítményt adó pihenésre van szükségünk. Ezt tudja a mindfulness-meditáció. A mindfulnesst nemcsak űrhajósok kiképzésében, az extrém helyzetekre történő felkészítésükkor (erről itt, illetve itt írtunk bővebben), vagy traumatikus, illetve katasztrófahelyzetekben vetették be sikerrel, de segítségével sikeresen vehető fel a harc a dolgozói kiégettség ellen is.

Természetesen a mindfulness sem csodaszer, ráadásul nem csak jól lehet csinálni (különösen, ha egyedül, tapasztalatlanul vágunk bele): de ha a cikk elején feltett kérdésekre még nem találtad meg a választ, akkor érdemes lehet belevágni a mindfullnesbe - minden nap csak egy kicsit. Talán meglepő, de már 16 másodperc tudatos légzés képes a stresszt nagymértékben csökkenteni, és egy lépéssel közelebb vinni a mentális jóllétünk eléréséhez.

Szeretnél többet tudni a mindfulnessről, és a gyakorlatban is kipróbálni? Akkor gyere el az alábbi workshopunkra!

Mindfulness az üzleti életben - Workshop

Hogyan győzhető le az időstressz? Energiamenedzsment 4 lépésben. A tanfolyam során rövid, közös mindfulness gyakorlás, amit aztán beépíthetsz a hétköznapjaidba.

Időpont:
2019. szeptember. 06. 09:30-16.30
Helyszín:
Mozsár Kávézó (1065 Budapest Nagymező u. 21.)

Ismerősek ezek a szavak: időstressz, multitasking? Nem az időnket, az energiánkat kell jól beosztani!

  • Hogyan ne legyek egy kifacsart citrom a nap végére?
  • Hogyan aludjak jól?
  • Hogyan kezeljem a határidők és a túl sok feladat okozta stresszt?
  • Mit lehet tenni a kiégés ellen? 

Erre ad választ a mostani mindfulness alapú workshop, ahol megtanulhatod a jó alvás és a hatékony energiamangement bombabiztos technikáit.

Előadó: Horváth Ágnes, mindfulness oktató, alvástréner, TEDx előadó

Az egynapos tanfolyam tartalmazza:

- az elméleti oktatást, kézzel fogható tudást a nap végére
- szakszerű meditáció levezetést
- kinyomtatott handoutokat

Amennyiben cégre szabottan szeretné megvalósítani a képzést a saját székhelyén vagy telephelyén, kérje kihelyezett ajánlatunkat!

Kapcsolat: Légrády Edit, senior event manager, +36 1 430 4563, [email protected]


Rekordszámú kiállító az idei képzőművészeti vásáron a Bálnában

Rekordszámú kiállító az idei képzőművészeti vásáron a Bálnában 

Csütörtökön megnyitja kapuit az ország legjelentősebb művészeti seregszemléje, az Art and Antique Budapest.
Inváziós faj fenyegeti a Kis-Balatont

Inváziós faj fenyegeti a Kis-Balatont 

Felbukkant egy új, veszélyes betolakodó: a nutria.
Virtuálisan bejárható a BOTANIQ Turai Kastély

Virtuálisan bejárható a BOTANIQ Turai Kastély 

Az érdeklődők egy digitális időutazás során egyszerre fedezhetik fel az épület egykori lepusztult állapotát és a felújított kastélyt.
Szegeden már virágzik az orchidea – tematikus sétákon megtekinthető

Szegeden már virágzik az orchidea – tematikus sétákon megtekinthető 

Tematikus sétákon mutatják be a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének virágzó trópusi orchideáit e hét szombaton, majd február 22-én is.
Budapestről indul, Esztergomban zárul a legnagyobb idei hazai kerékpáros körverseny

Budapestről indul, Esztergomban zárul a legnagyobb idei hazai kerékpáros körverseny 

A száz évvel korábbi legelső kiíráshoz hasonlóan a budapesti Szent Gellért térről indul a májusi Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny, amely az esztergomi bazilikánál zárul.
Közösségi élmény és időtlen stílusikonok a BCEFW Fashion Hub jubileumi programjában

Közösségi élmény és időtlen stílusikonok a BCEFW Fashion Hub jubileumi programjában 

Tizenötödik szezonjára készül a Budapest Central European Fashion Week.
A tél legmenőbb sportja, amit mindenkinek érdemes kipróbálnia

A tél legmenőbb sportja, amit mindenkinek érdemes kipróbálnia 

A sífutás egy kihívásokkal teli, mégis élvezetes sport, amelyet bármely életkorban el lehet kezdeni.
Top 50 sikeres szakember a turizmus területén

Top 50 sikeres szakember a turizmus területén 

Egy kiadvány, ami bemutatja az ágazat fontos szereplőit 2024-ben.
MISZ: érdekvédelem és szakmai kapcsolatok bővítése

MISZ: érdekvédelem és szakmai kapcsolatok bővítése 

Összefoglaló a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének Közgyűléséről.
Jó hír a Széchenyi Kártya tulajdonosoknak

Jó hír a Széchenyi Kártya tulajdonosoknak 

Három százalékra csökken a Széchenyi Kártya beruházási hitel, agrár beruházási hitel és a lízing kamata, a Széchenyi Kártya folyószámlahitelé, a turisztikai hitelé és a likviditási hitelé pedig 4,5 százalékra.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.