Virág Zsolt elmondta, hogy a „Hétköznapok és ünnepek egy hercegi kastélyban (1880–1930) – A keszthelyi Festetics-kastély évszázadai” című pályázat keretében egy 21. századi, nyugat-európai színvonalú, magas nívójú szolgáltatásokat nyújtani képes múzeummá fejlődött az intézmény.
Ezen folyamatnak a látogatómenedzsment-rendszer bevezetésétől az ajándékbolt és a kávézó bővítésén át az új – egyirányú, elkülönült be- és kijáratú – látogatási útvonal kialakításáig és a modern kastélymonográfia elkészítéséig számos projektelem a részét képezte.
A kiállítóterület növeléséhez a kastély igazgatási irodái új helyre költöztek az egykori főúri lakóterekből, és a felszabadult helyiségek területén került megrendezésre a hiánypótló „Festetics Arcképcsarnok – térbeli olvasókönyv a család generációiról” kiállítás, amely révén – eddig kiaknázatlan – lehetőség nyílt a família egymást váltó tíz generációja tizenegy tagjának a bemutatására egy térbeli időszalag-installáció segítségével.
A szintén újonnan létrehozott „Hercegi rangra emelt magyar családok terme” installáció pedig egy viszonylag szűk, de annál érdekesebb témát bont ki, azt a 13 magyar főnemesi családot mutatja be – köztük a Festeticseket –, amelyek elnyerték az igen kevés magyar família által viselt legmagasabb főnemesi címet, a hercegi rangot.
Sor került a kastély barokk kori pincéjének fejlesztésére, az ott található Balatoni Borok Háza területének és szolgáltatási lehetőségeinek a növelésére, valamint a cserszegi fűszerest nemesítő Bakonyi Károly emlékszobájának a berendezésére. Megnyitották a kastélytornyot is, mint kilátót.
Az enteriőrkiállítást öt nyelvű, tabletes (táblagépes) vezetés mutatja be a vendégeknek az érdekességek mentén. Az Eiffel műhelyében készített szerkezeti elemekből épített Pálmaház és benne a lepkegyűjtemény, valamint a hibiszkuszgyűjtemény kapui is kitárultak a nagyközönség előtt.
A legjelentősebb új attrakciós elem a Helikon Kastélymúzeumhoz tartozó egykori Amazon Szálló, a Festetics-uradalom egykori vendégfogadója leromlott állapotú épületének teljes rehabilitációja volt. Az épület egykori funkciójához illeszkedő tematika, az itt megvalósított „Főúri utazások, úti kalandok” interaktív kiállítás egyedülálló élményt és ismeretanyagot kínál a Balaton környékére látogatóknak, a vasúton, kocsin, vízen és levegőben (léghajóval) történt századfordulós utazások bemutatásával. Az Amazon Szállóban új rendezvény- és konferenciaközpont is létesült. A projekt keretében új időszakos kiállítótermek, többcélú rendezvényterek, új turisztikai információs pont és a kastélyról szóló imázsfilm végtelenített vetítésére új filmvetítő- és oktatókabinet létesült.
Egy külön pályázat keretében helyreállították a kastélypark jelentős részét, a kert ennek köszönhetően ismét a 19-20. század fordulójának látható állapotát idézi. A fejlesztéseknek köszönhetően lehetőség nyílt a rendkívül kedvező földrajzi elhelyezkedésű kastély közösségi kulturális térként történő újrapozicionálására is, és a kastélyra épülő rendezvények felfuttatására is. A beruházás részeként környezetvédelmi és gazdaságossági szempontok miatt az Amazon Szálló épületében és a Pálmaházban új, megújuló energián alapuló fűtési rendszert alakítottak ki, valamint sor került a múzeum akadálymentesítésére is, amelynek részeként új lift is készült.
Forrás: Turizmus Online