A július 24-e óta látogatható kiállításon magyarországi magángyűjteményekből mutatnak be olyan, Nagybányán készült alkotásokat, amelyek többsége a nagyközönség számára eddig még nem volt látható. A harminc olajfestményt felvonultató tárlaton a nagybányai festőiskola alapítóinak alkotásai mellett egy egyedülálló, az iskola alkotóiról készített portrésorozat is megcsodálható, így hozva közelebb a látogatókhoz magukat a művészeket is. Mindez a műalkotások keletkezési helyén valósul meg, ezzel is tisztelegve az egykori festőiskola hagyományai előtt.
Az 1896-tól a második világháború kitöréséig a ma Romániához tartozó nagybányai művésztelepen működő festőiskolát a modern magyar festőművészet egyik bölcsőjeként tartják számon, hatása számos korabeli nagyhírű festőnél tetten érhető. Az alkotóközösség alapítói Ferenczy Károly, Hollósy Simon, Iványi-Grünwald Béla, Réti István, valamint Thorma János festőművészek voltak. A művésztelepen született alkotásokat világszerte elismerik, számos nagybányai mű nagy nemzetközi gyűjteményekbe is eljutott.
A kiállított művek között két alapítótag, Iványi-Grünwald Béla és Ferenczy Károly alkotásai is megtekinthetők. A tárlat részét képezi továbbá Perlrott Csaba Vilmos eddig még sosem kiállított Nagybányai utca című alkotása, valamint az igazi ritkaságnak számító Napfényes utca Nagybányán című Bálint Rezső-festmény, akitől meglehetősen kevés kép maradt fenn. A kiállítás közel negyven év alkotásain keresztül a nagybányai alkotóközösség több nemzedékét is bemutatja a látogatóknak – például Ferenczy Károly idősebbik fiának, Valérnek egy képét is megcsodálhatják, de Boromisza Tibor festőművész több képe is a kiállított darabok között található.
A kiállítást Baán László, a budapesti Szépművészeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg, a megnyitón pedig többek között Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, Catalin Chereches, Nagybánya polgármestere, Ionel Bogdan, a Máramaros Megyei Tanács képviselője, valamint Pacsay-Tomassich Orsolya, a Közép-Európai Örökség Program képviselője köszöntette a résztvevőket.
A kiállítás mellett magyar, román és nemzetközi képzőművészek részvételével nyári alkotótábor is nyílik az egykori művésztelep helyén. Mindez ugyanakkor csak az első lépése egy hosszú távú, komplex kulturális missziónak.
„A nagybányai festőiskola hatása megkérdőjelezhetetlen, olyan szellemi örökséget alapoztak meg, amely évtizedeken át befolyásolta a következő generációk látásmódját. A nagybányai festők századfordulót követően született alkotásainak hihetetlen frissessége és ereje, valamint megalkuvást nem ismerő kifejezésmódja ma is mellbevágó. Túl a korra jellemző művészeti stílusirányzaton, hordoznak egy különleges egyediséget, amely Nagybányán született meg", emelte ki Korani Eleni, a kiállítás kurátora, az Ernst Galéria tulajdonosa.
A kiállítás július 24-e és szeptember 24-e között látogatható a nagybányai Máramaros Megyei Művészeti Múzeumban.
Forrás: Turizmus Online