Kiállítás és alkotótábor Nagybányán

Újjászületik a világhírű nagybányai festőiskola. Remekműveit ─ köztük Iványi-Grünwald Béla nemzetközileg elismert Nagybányai táj (Lángoló ősz) és Perlrott Csaba Vilmos eddig még sosem kiállított Nagybányai utca című alkotásait ─ bemutató kiállítás nyílt a Máramaros Megyei Művészeti Múzeumban, valamint magyar, román és nemzetközi képzőművészek részvételével nyári alkotótábort szerveznek az egykori művésztelep helyén.  

A július 24-e óta látogatható kiállításon magyarországi magángyűjteményekből mutatnak be olyan, Nagybányán készült alkotásokat, amelyek többsége a nagyközönség számára eddig még nem volt látható. A harminc olajfestményt felvonultató tárlaton a nagybányai festőiskola alapítóinak alkotásai mellett egy egyedülálló, az iskola alkotóiról készített portrésorozat is megcsodálható, így hozva közelebb a látogatókhoz magukat a művészeket is. Mindez a műalkotások keletkezési helyén valósul meg, ezzel is tisztelegve az egykori festőiskola hagyományai előtt.

 

Az 1896-tól a második világháború kitöréséig a ma Romániához tartozó nagybányai művésztelepen működő festőiskolát a modern magyar festőművészet egyik bölcsőjeként tartják számon, hatása számos korabeli nagyhírű festőnél tetten érhető. Az alkotóközösség alapítói Ferenczy Károly, Hollósy Simon, Iványi-Grünwald Béla, Réti István, valamint Thorma János festőművészek voltak. A művésztelepen született alkotásokat világszerte elismerik, számos nagybányai mű nagy nemzetközi gyűjteményekbe is eljutott.

A kiállított művek között két alapítótag, Iványi-Grünwald Béla és Ferenczy Károly alkotásai is megtekinthetők. A tárlat részét képezi továbbá Perlrott Csaba Vilmos eddig még sosem kiállított Nagybányai utca című alkotása, valamint az igazi ritkaságnak számító Napfényes utca Nagybányán című Bálint Rezső-festmény, akitől meglehetősen kevés kép maradt fenn. A kiállítás közel negyven év alkotásain keresztül a nagybányai alkotóközösség több nemzedékét is bemutatja a látogatóknak – például Ferenczy Károly idősebbik fiának, Valérnek egy képét is megcsodálhatják, de Boromisza Tibor festőművész több képe is a kiállított darabok között található.

A kiállítást Baán László, a budapesti Szépművészeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg, a megnyitón pedig többek között Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, Catalin Chereches, Nagybánya polgármestere, Ionel Bogdan, a Máramaros Megyei Tanács képviselője, valamint Pacsay-Tomassich Orsolya, a Közép-Európai Örökség Program képviselője köszöntette a résztvevőket.  

A kiállítás mellett magyar, román és nemzetközi képzőművészek részvételével nyári alkotótábor is nyílik az egykori művésztelep helyén. Mindez ugyanakkor csak az első lépése egy hosszú távú, komplex kulturális missziónak. 

„A nagybányai festőiskola hatása megkérdőjelezhetetlen, olyan szellemi örökséget alapoztak meg, amely évtizedeken át befolyásolta a következő generációk látásmódját. A nagybányai festők századfordulót követően született alkotásainak hihetetlen frissessége és ereje, valamint megalkuvást nem ismerő kifejezésmódja ma is mellbevágó. Túl a korra jellemző művészeti stílusirányzaton, hordoznak egy különleges egyediséget, amely Nagybányán született meg", emelte ki Korani Eleni, a kiállítás kurátora, az Ernst Galéria tulajdonosa.

A kiállítás július 24-e és szeptember 24-e között látogatható a nagybányai Máramaros Megyei Művészeti Múzeumban.

Forrás: Turizmus Online


Megnyitott a KRESZ Park

Megnyitott a KRESZ Park 

 A felújítás során bővítették a zöldfelületeket és különös figyelmet fordítottak a biztonságos és akadálymentes hozzáférésre.
Újra nyitva ez a Balaton-környéki emlékmúzeum

Újra nyitva ez a Balaton-környéki emlékmúzeum 

A Kunffy Lajos Emlékmúzeum nemrégiben újra megnyitotta kapuját a nagyközönség számára.
Erdészek vetélkednek egymással a szakmai elismerésért

Erdészek vetélkednek egymással a szakmai elismerésért  

A jó hangulatú programon az indulók mindegyike rendkívül jó felkészültségről tett tanúbizonyságot, ám nyertes csupán egy lehetett közülük.
Kékfestéstől a csipkevarráson át - Pünkösd a Skanzenben

Kékfestéstől a csipkevarráson át - Pünkösd a Skanzenben 

A Pünkösdi Örökség Ünnep bepillantást enged élő örökség közösségeink színes hagyományaiba.
Új sétapontokkal bővült a Budapest Bejáró

Új sétapontokkal bővült a Budapest Bejáró 

20 új helyszín az EU-csatlakozás évfordulójára.
Az op-art mester és a bolygó meghódítása

Az op-art mester és a bolygó meghódítása 

Egy soha el nem mesélt történet: egyedülálló Vasarely-Fajó tárlat nyílik a Hungarian Art & Business művészeti központban.
Bemutatták a Kéktúráról készült magyar filmet

Bemutatták a Kéktúráról készült magyar filmet 

A magyar túrázok először láthatnak nagyvásznon az Európa lehosszabb egybefüggő túraútvonaláról készült filmet.
Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél

Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél 

Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladja a 2400 milliárd forintot.
Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál

Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál 

Megnyitotta kapuit a tiszafüredi Kérész Központ.
Erdők és csillagok nyomában a Zselicben

Erdők és csillagok nyomában a Zselicben 

Második alkalommal szervezi meg a Somogy Megyei Erdész és Természetvédő Egyesület a Somogyi Erdők Napja elnevezésű családi programot a zselici erdőben.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.