A Kulturális útvonalak programot az ET 1987-ben indította azzal a céllal, hogy az egyes európai országok kulturális értékeit összekötő közös örökséget hangsúlyozza.
Magyarország 2013. március 1-jén csatlakozott a programról szóló kibővített részleges megállapodáshoz. A kulturális turizmus elősegíti az épített kulturális örökség megőrzését, funkcióinak újradefiniálását, lehetőséget nyújt a helyi közösségek szellemi örökségének bemutatására, emellett segít, hogy közös értékként, egyben gazdasági erőforrásként tekintsünk közös kultúránkra, és nemzetközi szinten is így képviseljük azt - mondta el az MTI-nek a konferencia keddi megnyitóját követően az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára.
Hoppál Péter hangsúlyozta: a kulturális útvonalak elősegítik, hogy felfedezzük közös értékeinket, ezáltal felelősebben tekintsünk rájuk, és megőrzésük, bemutatásuk közös céllá, közösségi kohéziós erővé és gazdaságunk alapjává váljon. Mint hozzátette, ezen a téren nagy előrelépést jelent Magyarországnak az ET Kulturális útvonalak programjához való csatlakozása, amely megnyitotta a hazai szervezetek előtt a lehetőséget, hogy új útvonalat javasolhassanak a komoly presztízst nyújtó címre. Magyarország jelenleg öt útvonalnak - a Termálfürdők útja, a Zsidó örökség útja, Szent Márton útja, a Szőlő útja, valamint az Art Nouveau útja - tagja, de a tervek szerint további útvonalakhoz is csatlakozna.
Ilyen lehet a római örökséget megidéző út, vagy egy még létrehozandó, Szent Erzsébet életének színhelyeit bemutató kulturális útvonal, amely magyarországi, szlovákiai, ausztriai és németországi helyszínekből tevődne össze - árulta el Hoppál Péter.
Forrás: MTI