Magyar internetdilemma: mobil vagy szélessávú?

A magyarországi szélessávú internet lefedettsége 5 százalékkal el van maradva az Európai Unió átlagától. Míg az EU tagállamaiban négyből több mint három háztartás rendelkezik szélessávú internettel, addig Magyarországon csupán 71 százalékuk.

Bár Magyarországon folyamatosak az infrastruktúra-fejlesztések, azok költséghatékonyságuk miatt inkább a mobilinternet-hálózatot érintik, mintsem a korlátlan használatú és olcsóbb vezetékes internetet. A jelenleg széles körben legfejlettebb 4G technológia már most 73 százalékos lefedettséggel bír, jövő év végére pedig ez az arány akár több mint 90 százalékosra is ugorhat. A lakosság számára megfizethetőbb vezetékes internet azonban alig terjed hazánkban – adta hírül az Internetet.hu távközlési ár-összehasonlító portál.

Magyarországon 100 háztartásból 29 még nem kapcsolódik a szélessávú internethez, derül ki az Európai Bizottság októberben közreadott nemzetközi adataiból. Az arány elég arra, hogy egy-két százalékkal megelőzzük a kelet-közép-európai régió több államát (Szlovákia, Csehország, Lengyelország), az Európai Unió átlagától azonban 5 százalékkal elmarad. A lefedettséget tekintve a legmagasabb aránnyal Izland (95%), Norvégia (88%), Nagy-Britannia és Dánia (87-87%), a legalacsonyabb aránnyal pedig Bulgária (54%), Görögország (55%) és Románia (56%) rendelkezik. Ez utóbbi országok lemaradásának egyik oka a szélessávú internet késői megjelenése, például 2006-ban Görögországban még csupán a háztartások 4 százaléka rendelkezett szélessávú internet-előfizetéssel, addig Magyarországon már közel minden negyedik háztartásban elérhető volt.

Magyarországnak 2020-ra minden állampolgár számára elérhetővé kell tenni legalább 30Mbit/s sebességű szélessávú internetet, amit elsősorban a mobilhálózatok fejlesztésével kíván elérni, a tervek szerint már 2018-ra. „A gyorsabb és korlátlan vezetékes internet elterjedéséhez szükséges optikai kábelek kevésbé frekventált területekre való bevezetése nagyobb forrásigényt követel meg a szolgáltatóktól, így a teljes lefedettséget könnyebb elérni a mobilhálózatok fejlesztésével. Ráadásul az analóg műsorsugárzásról digitálisra való átállás során az ország egész területén maradtak részben vagy teljesen kihasználatlan adótornyok, amelyek segítségével a szolgáltatók költséghatékonyan tudják terjeszteni a mobilhálózatot. Így a 100 százalékos lefedettséget néhány éven belül elérhetjük, az ország minden területén elérhető korlátlan szélessávú internetre azonban még várnunk kell” – magyarázta Solt Ádám, az Internetet.hu távközlési szakértője.

Az Internetet.hu által összegyűjtött és összehasonlított szolgáltatói adatok rámutatnak, hogy míg havi 4000 forintból legfeljebb egy 8 GB-nyi adatforgalom-használatot engedő mobilinternet-csomag rendelhető meg, addig ugyanolyan áron már akár egy 100 Mbit/s letöltési sebességű, korlátlan kábelnet csomaghoz is hozzá lehet jutni. „Ár-érték arányban általában előnyösebb választás a vezetékes internet, de alkalmi netezőként hozzá lehet jutni kedvező mobilinternet-csomagokhoz is. Az ország azon régióiban azonban, ahol még nincs kiépítve az optikai infrastruktúra, a felhasználóknak a mobilinternet az egyetlen lehetőségük. Azonban ez nem mindenki számára megfizethető opció. Ahhoz, hogy megváltozzon a helyzet, nagyobb forrásokat lenne szükséges elkülöníteni a fejlesztésekre. Azonban amíg nincs garancia arra, hogy a kevésbé fejlett területekről elegendő fizető felhasználó csatlakozik a hálózathoz, a szolgáltatóknak kockázatos lépést jelentenének a nagyobb volumenű beruházások” – tette hozzá Solt Ádám.


Ősszel a Balatonnál

Ősszel a Balatonnál 

Több mint ezerötszázan nyitva vannak a Balatonon ősszel is, negyven pincészet kedvezményekkel várja azokat, akik most indulnak a régióba.
CSR-akció a reptér Runway Run bevételeiből

CSR-akció a reptér Runway Run bevételeiből 

A nevezési díjakból 19 884 768 forint gyűlt össze.
Válságban a fesztiválszektor?

Válságban a fesztiválszektor?  

Vegyes képet mutat az idei szezon.
Három napon át Nemzeti Vágta Szilvásváradon

Három napon át Nemzeti Vágta Szilvásváradon 

Idén háromnapossá bővült 17. Nemzeti Vágta.
Megvan az év kilátója és turistaháza

Megvan az év kilátója és turistaháza 

A tíz kilátó közül a pannonhalmi Boldog Mór-kilátó gyűjtötte be a legtöbb kedvelést, szám szerint 1346-et. A turistaház kategóriában a Turistapark Szentlélek lett a nyertes 1822 érvényes szavazattal.
Pénteken Állatok Világnapja

Pénteken Állatok Világnapja 

Egész évben biztosítanak a szeretetükről és az önzetlen odaadásukról- ezen az októberi napon legyenek ők a reflektorfényben.
Európai közös nyilatkozat az erdők védelméről

Európai közös nyilatkozat az erdők védelméről 

A bonni eseményen 33 ország magas rangú képviselője vett részt.
Ennyibe kerülhet idén egy  céges karácsonyi parti

Ennyibe kerülhet idén egy céges karácsonyi parti 

A 200 fő feletti vállalatok bajban lehetnek, ha még nem foglalták le a céges karácsonyi események helyszíneit.
Száz helyszínen csak design - Budapest Design Week

Száz helyszínen csak design - Budapest Design Week 

A Magyar Divat & Design Ügynökség feladatköre 2024 augusztusával kiegészült a Budapest Design Week megvalósításával.
Egyre több dán és svéd turista Budapesten

Egyre több dán és svéd turista Budapesten 

A dánok ugyanezen listán tavaly a tizenhatodik helyen szerepeltek, idén pedig bekerültek a top háromba. 

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.