Miért nem működik a plázákban a wifi?

A legtöbben talán jártunk már úgy, hogy megpróbáltunk felcsatlakozni egy bevásárlóközpontban az ingyenes wifi hálózatra, de valami mégsem működött. Némi fejvakargatás, majd beletörődés után a legtöbben ilyenkor bekapcsolják a 3G-t, és azon keresztül csatlakoznak a világhálóra, minderre azonban nem feltétlenül lenne szükség.

A gond a legtöbb esetben az, hogy az épület tulajdonosai nem ipari WLAN hálózatot telepítenek, hanem úgynevezett „soho” eszközökkel oldják meg a kérdést, azok pedig nem bírják a terhelést.A legnagyobb különbséget az ipari és a kereskedelmi WLAN hálózatok között talán a szépség és a szörnyeteg példájával lehetne megragadni.

A kereskedelmi felhasználásra készült eszközök ugyanis a design oltárán sokszor feláldozzák a tartósságot, vagy az erőt, ami persze a másik oldalon, az ipari hálózatokban robosztus, hatvan-hetven méterre, több polcsoron is átsugárzó dobozszörnyekben nyilvánul meg. A bevásárlóközpontokban az álmennyezet alá gond nélkül el lehetne rejteni bármit, vagyis ez a része megoldható lenne, de a képlet természetesen nem ilyen egyszerű.

Fontos a kialakítás

Ahhoz ugyanis, hogy igazán használható, ipari WLAN hálózatunk legyen, tervezni kell. Van az a módszer, amikor körbesétálunk az épületben, méréseket végzünk, majd random rábökünk a tervrajz egyes helyeire ott elhelyezve a jelek sugárzására készült, úgynevezett access pointokat, de lehet ezt sokkal tudományosabban is csinálni.

– Nálunk ez a folyamat egy szoftver segítségével zajlik. Felépítjük az épület pontos, virtuális mását, betápláljuk az összes anyag jellemzőjét, hogy hány eszközzel dolgozunk, hogy mi lesz a feladat, amit el kell látni, és hagyjuk dolgozni. Miután elkészültünk, egy minden részletre kiterjedő analízist kapunk, így nem érhet meglepetés bennünket a rendszer telepítését követően – mondta el Pintér László, az IBCS Hungary rendszermérnöke.

Biztonságosabb és okosabb is

Amellett természetesen, hogy sokkal többet bírnak az ipari hálózatok, egyben biztonságosabbak és okosabbak is. Gondoljunk csak bele, hogy egy nyílt wifi hálózat esetén mennyi biztonsági kockázattal kell számolnunk, ha valaki nem tiszta szándékkal feltöri azt. Az ipari hálózatok ebben is jobban teljesítenek, hiszen a Motorolának például van olyan rendszere, ami 200 féle támadástípust képes felismerni és védekezni ellenük.

– Az ipari hálózatok mindemellett pedig azért is hasznosabbak ilyen területeken, mivel akár önmaguk javítására is képesek. Van például egy olyan megoldásunk, aminek köszönhetően az access pointok folyamatosan vizsgálják a környezetüket. Ha interferenciát észlelnek, automatikusan csatornát váltanak, de azt is képesek érzékelni, ha egy access point a közelükben meghibásodik, ebben az esetben részben, vagy egészben automatikusan átveszik a szerepét, így nincs kiesés a hálózatban – emelte ki Pintér László.

Akkor miért nem használják?

Biztonságosabb is, okosabb is, ráadásul 24 órás működésre van tervezve. Akár a mínusz harminc-negyven fokos, hűtőházi hideget, a port, a nedvességet is bírja hosszú távon, ráadásul több ember kiszolgálására is képes. Mégis, a legtöbb esetben inkább az olcsóbbnak tűnő, kereskedelmi felhasználásra tervezett eszközöket választják. Miért? Nagy valószínűséggel, mivel nem hosszú távon gondolkodnak és terveznek, hanem megelégszenek a rövid távú költségcsökkentéssel.

Rövid távú, és nem is feltétlenül helyesen megítélt, hiszen ipari hálózatot is lehet terveztetni és kivitelezni két- háromszázezer forintból, ráadásul, ha már kész van, a legtöbb esetben abszolút nem kell vele törődni. Persze egy nagy hálózat kialakítása költségesebb, de hosszú távon behozza az árát, mivel hosszú évekig működnek minimális javítással. A legtöbb esetben csak azért kell őket lecserélni, mivel az EU szabványt módosított közben, és már nem lehet kapni hozzájuk alkatrészt, vagy szoftveres támogatást.

Lesz nekünk valaha működő nyilvános wifi hálózatunk?

Egy apró szemléletváltás a kulcs, és a válasz egyértelműen igen. Válasszunk a helyszínnek és a feladatnak megfelelő eszközöket, a nyilvános helyszínekre ipari WLAN hálózatot, így talán pár év múlva Magyarországon is elérhetjük azt, hogy stabil és használható wifit kapunk a kórházakban, iskolákban, hotelekben, bevásárlóközpontokban, de akár még az utcákon is.


Komolyzenei fesztivál Szegeden

Komolyzenei fesztivál Szegeden 

Az április 1-jéig tartó eseménysorozat idén Bartók Béla halálának nyolcvanadik évfordulója köré szerveződik.
André Kertész kiállítás a Capa Központban

André Kertész kiállítás a Capa Központban 

Válogatás André Kertész Szigetbecsének ajándékozott képeiből.
Nyár elején termálturisztikai nemzetközi konferencia Budapesten

Nyár elején termálturisztikai nemzetközi konferencia Budapesten 

A Nemzetközi Termálturisztikai Konferenciát június 4-6. között tartják a magyar fővárosban.
Hazai kutatás a bolygónk sorsáról

Hazai kutatás a bolygónk sorsáról 

A friss kutatás szerint környezetbarát termékek vásárlásával nyugtatja a lelkiismeretét bárki, mintsem csökkentené a fogyasztását
Különös szobor tűnt fel a Falk Miksa utcában

Különös szobor tűnt fel a Falk Miksa utcában 

Különleges látványban lehet részük azoknak, akik a belvárosi Falk Miksa utcába látogatnak: egy 400 kilós műalkotás tűnt fel a Virág Judit Galéria előtt.
A Fürdőszövetség  az idei tervekről

A Fürdőszövetség az idei tervekről 

2023-ban 33 millió vendég járt a magyarországi fürdőkben, tavaly ennél 5 százalékkal több, de ez még mindig elmaradt mintegy 10 százalékkal a 2019-estől.
Vizuális művészek fotókiállítása a HAB-ban

Vizuális művészek fotókiállítása a HAB-ban 

A fényképezés nem csupán dokumentáció, hanem felfedezés is – a valóság rétegeinek feltárása, a láthatatlan láthatóvá tétele.
Ilyen lesz az idei évad Szigligeten

Ilyen lesz az idei évad Szigligeten 

Május 1-jén a 35. Mediawave Fesztivállal indítja útjára a 2025-ös tavaszi-nyári évadot a Szigliget Várudvar.
Hétvégén még síelhet a Mátrában

Hétvégén még síelhet a Mátrában 

Kiváló, havas pályák, tavaszi síélmény vár mindenkit – üzenik a szervezők.
Sajátos módon ünnepli születésnapját a gyulai kastély

Sajátos módon ünnepli születésnapját a gyulai kastély 

Immár negyedik éve szervezik meg a találkozót, amely akkora népszerűségre tett szert, hogy kihagyhatatlan programelemmé vált.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.