Mindenki kiemeli Budapest szépségét, a Duna-parti korzóról a kilátást, a 2-es villamos vonalát, az esti kivilágítást. A kínai vendégek imádják, hogy nincsenek üvegfalú felhőkarcolók, viszont sok a több mint százéves épület. A város földrajzi fekvése, Pest és Buda különbözősége is megejt mindenkit.
Budapest szépsége lenyűgöző, jó a fröccs és nagy élmény a gyógyfürdőzés
Fotó: Depositphotos
Az amerikaiak annak külön örülnek, hogy milyen régi a történelmünk.
Sokan dicsérik a város tisztaságát, és ami ugyancsak fontos: kiemelik a jó közbiztonságot.
Annak is sokan örülnek, hogy 65 év felett ingyenes a közlekedés, valamint, hogy minden nagyobb nevezetesség szinte sétatávolságra van. Ami a budapesti gyógyfürdőket illeti: sokan nagy élménynek tartják, ha valamelyiket meglátogatják.
A kávéházakat elragadónak tartják, de az olaszok nincsenek oda a magyar presszókávéért, és még drágállják is. A finom ételek, borok, a fröccs mindenkit elbűvöl, sokan azonabn megjegyzik, hogy nehéznek találják a magyar fogásokat. A külföldiek a zsebükhöz mérten megfizethetőnek tartják a kultúrát – a múzeumok vagy a MÜPA jegyeit. Dicsérik, hogy magas szintű a higiénia és hogy sokkal több az angol nyelvű útba igazító tábla, mint például Bécsben vagy Prágában. Mások viszont arra panaszkodnak, hogy bizonyos dolgok csak magyarul vannak kiírva.
A borravaló és a szervízdíj nem arat osztatlan sikert, a Várhoz való feljutás is nagy dilemma
Fotó: Depositphotos
Azt nagyon értékelik, hogy az idegenvezetők milyen jól beszélnek angolul, és amikor megtudják, hogy akár több nyelven is vezethetnek csoportokat, azon még jobban elcsodálkoznak, főleg a tengerentúlról érkezők.
Amit nem szeretnek, az a kötelező szervízdíj, azt pedig végképp nem értik, hogy ezen felül nálunk még borravalót is szoktak adni. Ez mindig hosszú magyarázatot igényel.
Az európaiak legtöbbje meglepődik a magyarországi árakon, főleg az olasz, spanyol, német, holland turisták. Zavarja őket az is, hogy a „független” taxi ugyanúgy néz ki, mint egy „szabályos”. Szinte mindenkinek van arról története, ahogy átvágta őket egy taxis. A külföldiek több mint kétharmada panaszkodik a nem mosolygós, udvariatlan, flegma pincérekre, eladókra, a kiszolgálás lassúságára, és általában a nem megfelelő modorra a vendéglátóipari egységekben. Nem értik azt sem, hogy miért kell mindenütt fizetni a mosdó használatért. Az arab országokból érkezők azt is furcsállják, hogy a bevásárlóközpontok nincsenek nyitva legalább éjfélig.
A Budai Várba való feljutást minden idegenvezető a legnagyobb problémának és kihívásnak tartja.
Nehezen tudják elmagyarázni az utasoknak, hogy egyes hajós cégek buszai elhúznak mellettük a Hunyadi János úton, míg ők sokszor a tűző napon kutyagolnak föl ugyanott, vagy a budai Dózsa György téri káoszból másznak fel a lépcsőkön, a liftek felé.
A Parlament nagy turistamágnes, az Operaház szépsége lenyűgöző
Fotó: Depositphotos
A Parlament szépséges, de hamar elfogynak a jegyek, ha nem foglalnak előre. Miért nem elég, ha a turista aznap reggel találja ki, hogy megnézné? A New York Kávéházban nem lehet asztalt kapni, és előre se lehet foglalni. (Ezért sok iroda kihagyja a New York meglátogatását.) A kínaiakat gyakran meglepi a Rákóczi út állapota, a bedeszkázott kirakatú üzletek, a koszos, elhanyagolt épületek látványa. Az orosz turisták arról panaszkodnak, hogy a netes információk (például a nyitva tartásról) sokszor nem naprakészek. Az olaszok, spanyolok, portugálok szerint túl korán, este 10-kor zárnak az éttermek konyhái. Az ünnepek alatti zárva tartást is sokan panaszolták, és hiányolták, főleg az olaszok, a szilveszteri tűzijátékot.
A vendégek el vannak ragadtatva az esti dunai hajózásoktól, amikor megcsodálhatják a várost díszkivilágításban. Értékelik, hogy milyen fantasztikus helyszíneken élvezhetnek komolyzenei koncerteket, illetve, hogy milyen gyönyörű az Operaház.
A japán és kínai turisták szinte semmilyen segítséget nem kérnek a szállodai alkalmazottaktól, kivéve a csomaghordást. Minden ügyet csak a saját idegenvezetőjükkel intéznek, aminek valószínűleg nyelvi okai vannak.
Az amerikai vendégek nem mindig tudják pontosan, melyik országban vannak...
Az amerikai – és arab vendégek szerint nagyon kevés luxus márka van jelen Budapesten. Ami pozitív visszajelzés, hogy kevesen kérdezik meg, biztonságos-e este sétálni gyalog a városban, mert alapnak tekintik, hogy ez egy biztonságos ország.
Fontos, hol lakik a turista, meghatározó az ár-érték arány
Fotó: Danubius Hotels
Budapestre főleg a város historikus hangulata, építészete, kultúrája miatt jönnek, valamint, hogy megkóstolják a gasztronómiai különlegességeket. Kedvelik a magyar konyhát és a fürdők, a wellness szolgáltatások sokszínűségét. A városnézés kihagyhatatlan számukra, és a kulturális programok is népszerűek. Emiatt nagyon is számít, hogy hol laknak:
a jó lokációval rendelkező szállodáink a legnépszerűbbek az egyéni utazók körében.
A reggelinél az egészséges és mentes ételkínálat egyre fontosabb szerepet játszik. Emellett keresik a lokális gasztro élményeket: így az olyan egyedülálló hangulatú helyeket, mint a történelmi Café Astoria vagy a Zsolnay Kávéház. A Hilton Budapest páratlan panorámájú White Raven Skybar-ja is nagy népszerűségnek örvend.
Érdekes, hogy sokan megjegyzik,
több a látnivaló Budapesten, mint előzőleg gondolták.
Nagyon is számít a jó ár-érték arány. Ami meglepi a hozzánk érkezőket, hogy viszonylag sokan beszélnek jól angolul – az utcán megszólított helyiek közül is. Soakn azonban nem számítanak – bár egyre jobban sajnos kellene – a fővárosba érkezők közül arra, hogy a nyári negyvenfokos kánikula sokszor elviselhetetlen a betondzsungelben, és a hőség a városban gyakran éjszakára is alig csitul.