A javaslat 13 összetevő – a kumarin (növényi készítményekben), a kurkumin (kurkumakészítményekben), a közönséges orbáncfű, a teafa esszenciális olaj (Melaleuca illóolaj), a melatonin, a piperin, a p-szinefrin (citruskészítményekben), a triptofán, a poloskavész, a maca, az indiai szent bazsalikom, a királydinnye és az ashwagandha – alkalmazását korlátozná vagy tiltaná. Az ajánlás nem jelent automatikusan betiltást: csak annyit, az egyes országok élelmiszerbiztonsági ügynökségei javasolják ennek a 13 anyagnak a jogi szabályozását az Európai Bizottságnak. Ha az EU meg is fogadja a javaslatokat, akkor sem azonnali betiltásra kell gondolni, hanem korlátozásra, szigorúbb szabályozás bevezetésére – írja az Agrotrend.
Az EU-tagállamok szakértőinek ajánlása bizonyos anyagok alkalmazásának korlátozásáról étrend-kiegészítőkben két hónapja jelent meg, mely előrelépés lehet azoknak az étrend-kiegészítőknek a visszaszorításában, melyek veszélyt jelenthetnek az egészségre.
A szakértők régóta figyelmeztetnek több anyag alkalmazásának veszélyeire. A teafaolaj például hiába hatásos sok esetben külsőleg, a fogyasztása attól még nem javasolt élelmiszerben vagy étrend-kiegészítőben. Így van ez az aloe vera esetében is, de arra is régóta figyelmeztetnek a gyógyszerészek, hogy például a kurkumatartalmú szerek megváltoztathatják egyes gyógyszerek hatását. Ha a beteg erről nem tud, veszélyt jelenthetnek az egészségére az ilyen étrend-kiegészítők.
Az említett 13 anyag közül a kurkuma/kurkumin szerepel a legtöbbször a bejelentett termékek megnevezésében: 28 879 készítmény közül 430 esetében. A második leggyakrabban előforduló összetevő a maca közel 150 készítményben, míg az ashwagandha közel 120 készítményben.
Magyarországon a forgalmazóknak csak bejelentési kötelezettségük van, az étrend-kiegészítőket forgalombahozatal előtt nem vizsgálja be a gyógyszerhatóság.
Az NNGYK (korábban pedig az OGYÉI) 2004 óta vezet listát a bejelentett értrendkiegészítőkről, ahogyan az eltiltott készítményekről is...