Dr. Páva Zsolt, Pécs polgármestere az M1 - Kék bolygó című műsorában kifejtette, újrapályáznak, és bíznak benne, hogy jobb helyet érnek majd el. Hozzátette, az elmúlt 15 évben olyan fejlesztések történtek, amelyek mind a zöldebb város irányába mutattak. Biogázüzemük működő és valósan szolgáltató üzemága a szennyvízhasznosításnak. Néhány hónapja pedig a Mecsek-Dráva Regionális Hulladékgazdálkodási program keretében megindult az új hulladékgazdálkodási eljárás, vagyis minden háztartási hulladékot szelektáltan gyűjtenek a háztartásokban, lerakása nagyon erős válogatás után történik, azaz a keletkezett hulladéknak közel 75 százaléka újrahasználódik.
A Biokom Nonprofit Kft. nagy kapacitású válogatóműje évente 4000 tonna szelektíven begyűjtött hulladékot fogad. Bíró Péter, a cég vezetője szerint a szelektív hulladék köré még gyakran kerül kő és üvegszilánk, ezért a kézi válogatás előtt a gombrostával mentesítik a kő és üvegtörmeléktől. A kiválogatott, hasznosításra kész PET-palackot rakodógép tolja rá a bálázó felhordószalagjára, annak végén a bálázó készíti el a nagy tömörségű bálákat. Ezeket aztán különféle újrahasznosító üzemekbe viszik.
A távhőszolgáltatás már gyakorlatilag zöld
De nem ez az egyetlen sikeres pécsi program. A Pannon Hőerőműben például már nem földgáz alapú a távhőszolgáltatás. A biomassza felhasználás aránya most már eléri az összenergia-felhasználás 95 százalékát, tehát nyugodtan mondhatjuk azt, hogy Pécs távhőszolgáltatásának hőbázisa szinte 100 százalékban megújuló alapú - magyarázta Vida János, a Pécsi Távfűtő Kft. ügyvezető igazgatója. A tüzelőanyag-váltásnak köszönhetően mintegy 150 ezer tonna káros anyag nem kerül a levegőbe. Ez volt az első lépés, a következő a hőközpontok korszerűsítése lesz.
A környezetbarát városoknál az informatikai fejlesztés is ugyanolyan fontos, mint például az energiafelhasználás mérséklése, de a klímaváltozáshoz is aktívan kell alkalmazkodnia. Dr. Kiss Tibor, a Smartcity Technologies kutatócsoport-vezetője kifejtette, azokat a városüzemeltetési technológiákat keresik az ingatlanok, lakások és létesítmények üzemeltetése terén, amivel hatékonyabban, olcsóbban működtethetőek, ennek egyik nagyon markáns vonulata az energiadizájn csoport, amelyik gyakorlatilag már nem passzív, hanem aktív házakkal foglalkozik.
Tehát olyan rendszerek létrehozásával, ahol az egyes épületek gyakorlatilag aktívan vesznek részt az energiatermelési folyamatokban, akár hővisszaverő felületekkel, vagy olyanokkal, amelyek szén-dioxid-nyelőként működnek.
Forrás: m1 Kék bolygó
Forrás: Élelmiszer Online