Az először 2015-ben, Szigeti Szilvia textilművész kezdeményezésére megrendezett Texhibition elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a textiliparra, a területen tevékenykedő tervezőkre és a műfajban rejlő lehetőségekre.
A felkért dizájnerek és gyártók szoros együttműködésében prototípus-kollekciók valósulnak meg, amelyeket a projektben részt vevő tervezők később szabadon felhasználhatnak, valamint közösen keresik a további értékesítési, fejlesztési lehetőségeket, nemzetközi kapcsolatokat. Az aktuális újdonságok egy részét hagyományosan a Határtalan Design kiállítás keretében láthatta először a közönség tavaly ősszel a Kiscelli Múzeumban.
Idén a bemutatón 25 alkotó munkái kaptak helyet. A különböző stílusirányzatokat képviselő iparművészek lakástextíliái mellett egyedi munkák is láthatók lesznek.
A kezdeményezés a generációk közötti párbeszéd elősegítésére is törekszik, hiszen a tapasztalt tervezők mellett minden évben négy-öt pályakezdő fiatal is meghívást kap a részvételre.
A Texhibition minden évben meghív külföldi alkotókat is. Idén a magyar-holland vizuális művész, Lénárd Ilona kap bemutatkozási lehetőséget. A dizájner egyetemistaként Budapesten színészi tanulmányokat folytatott, később szobrászatot tanult. Kas Oosterhuis építésszel 1983 óta dolgozik együtt, és a vele folytatott közös munka hatására fordult a művészi ágak közötti alkotói folyamatok felé. Építészekkel együttműködve interaktív tereket alkot, absztrakt kalligrafikus festményeket fest, szőnyegeket tervez, és újabban robotokkal kivitelezett festményeket is készít. A mostani kiállításon az Omniverse kárpitjai szerepelnek, amelyek a művész absztrakt akrilfestményeinek digitalizált változatai alapján készültek a tilburgi Textielmuseum Textiellabjában.
Forrás: MTI