„Sylvia Plachy folyton gondolkozik rajtunk és a világon. Képein keresztül hozzánk beszél, miközben semmi sincsen lezárva ezekben a munkákban. Nem azt mondja, amit tud, hanem azt, amit nem, nem bölcselkedik, hanem velünk együtt tanakodik azon, kik vagyunk” - mondta a tárlatot megnyitó Orsós László Jakab, a Brooklyn Public Library művészeti igazgatója.
Mint kifejtette, Plachy szelíd teremtés, nem az akarat produkálja a fotóit, hanem a kérdések az életről és rólunk. Hozzátette, képei részei a saját életünknek.
„Az emberség, a dísztelen és csendes gesztusok áradnak ezekből a fekete-fehér fotókból”.
Kőrösi Orsolya, a Capa Központ alapító ügyvezetője arról beszélt, hogy Sylvia Plachy képeiből éppen tíz évvel ezelőtt már látható volt egy tárlat a Mai Manó Házban, azokat a fotókat azóta őrzi a Capa Központ, és Rómában, valamint Vilniusban is bemutatta.
Fotó: MTI Fotószerkesztőség
A megnyitón a New Yorkban élő fotográfus is részt vett. Sylvia Plachy az MTI-nek elmondta: képeit ösztönösen készíti.
„Amikor fotózom, valahogy érzem azt a pillanatot, amit meg kell örökítenem. Ezt nem tanultam, egyszerűen ez vagyok én. Már nem vagyok fiatal, de néha még manapság is készítek képeket, persze nehéz lenne cipelnem a kamerát és az egyéb eszközöket, ezért mobillal próbálkozom”
- válaszolta az MTI kérdésére.
A mostani kiállításra Sylvia Plachy és Csizek Gabriella kurátor válogatott az életmű egészéből: „Több New York-i képe van itt, ezeken névtelenek és hírességek egyaránt szerepelnek, utóbbiak közül például Tom Waits, Andy Warhol, Basquiat, Mike Tyson, vagy Sylvia fia, Adrian Brody. A róla készült fotóiból karácsonyi képeslapokat készített, amelyeket a barátainak küldött” - mondta Csizek Gabriella az MTI-nek.