„A jelenleg eladó hotelek egy részét a gazdasági fellendülés időszakában építették, amikor a pénz olcsó volt, a tulajdonosok azonban időközben rájöttek, hogy az üzlet nem hoz nyereséget, ha nem szakértők vezetik, vagy ha nem választották meg jól a szálloda helyét” – mondta.
Főként két-három csillagos szállodákon akarnak túladni tulajdonosaik, de akad köztük néhány, különböző nemzetközi láncokhoz tartozó ötcsillagos is - emeli ki az Erdély Ma. Az utóbbi évben a szállodák foglaltsági szintje 30 százalék alá csökkent, és így az üzlet nem nyereséges, mert az adók és illetékek, de a közművesítési szolgáltatások ára is emelkedett.
„A beharangozott átalányadó bevezetése kedvez az eddig adófizető szállodáknak, mivel 40–50 százalékkal csökkenti adóterhüket, az eddig adócsalást elkövetett vállalkozások azonban el fognak tűnni a piacról” – véli Răducan, aki szerint „az adóteher növekedése miatt egyre több tulajdonos kockáztatja meg, hogy besorolás nélkül működjék, így az elmúlt évben nagyon megnőtt az ilyen vendéglátóhelyek száma”.
Az év elején az 1400 romániai szálloda közül 28 ötcsillagos volt, 233 négycsillagos, 663 háromcsillagos, 395 kétcsillagos és 75 egycsillagos, hat egységnek pedig nem volt besorolása. Ezenkívül – hivatalosan – 178 diákszálló és mintegy 500 panzió működik országszerte - írja az Erdély Ma.
Forrás: Erdély Ma