A szállodák csak különös esetekben felelnek a letétért – A Turizmus Trend jogásza

Az új Polgári törvénykönyv sem változtat érdemben a szállodai letét jelenlegi szabályain, így a szálloda csak különös feltételek fennállta esetén felelős az értékpapírok, készpénz és egyéb értéktárgyak elveszéséért, elpusztulásáért, megrongálódásáért.

Amikor a Földközi-tenger térségének valamely országában éppen széfet bérlek a szállodákban, sokat szoktam mosolyogni azon, hogy vagyontárgyaimra vonatkozó jogi szabályozás kétezer éve lényegében mit sem változott, a római birodalom idején is nagyjából ugyanezek voltak a „játékszabályok”. De maradhatok itthon, és utazhatom valamely fürdőbe, az alapfelállás változatlan.

A rómaiak azt mondták, hogy a hajósok, fogadósok, istállótulajdonosok az utasok és vendégek minden olyan kárért felelnek, amelyet nem „vis major”, azaz „nagyobb erő”, elháríthatatlan külső körülmény okozott. Ezt az alapelvet a magyar jog több száz évvel ezelőtt átvette, és fürdőkre, kávéházakra, éttermekre és hasonló üzemekre is kiterjesztette.

Lényegében napjainkban is ezek a szabályok élnek: a szálloda felelőssége objektív – vagyis a római jog által kijelölt szigorúbb felelősségi elvek vonatkoznak rá -, és csak két esetben mentheti ki magát: ha bizonyítja, hogy a kárt a szálloda alkalmazottainak és vendégeinek körén kívül álló elháríthatatlan ok, vagy a vendég maga okozta.

A szálloda objektív felelőssége a megszálló vendég azon vagyontárgyai vonatkozásában áll fenn, amelyeket a szállodában kijelölt, illetőleg általában erre rendelt helyen, vagy a szobájában helyezett el, vagy amelyeket a szálloda olyan alkalmazottjának adott át, akit dolgai átvételére jogosultnak tarthatott.

Pénz, ékszer, részvény

Értékpapírokért, készpénzért és egyéb értéktárgyakért a szálloda csak akkor felelős, ha a dolgot megőrzésre kifejezetten átvette, vagy a megőrzésre átvételt kifejezetten megtagadta. Vagy, ha a vendég bizonyítja, hogy a szálloda nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.

Mindezen rendelkezésekből látszik, hogy a jogalkotó úgy véli: szállodának és vendégnek közös érdeke, hogy az ilyen vagyontárgyak ne maradjanak a szobákban, hanem azokat a szálloda értékmegőrzőjében helyezzék el. A nagy értékű, a lopásnak fokozottan kitett vagyontárgyak kezelésénél a megszálló vendégtől elvárható a fokozott gondosság, a széf igénybevétele.

Hiszen eleve igen nehéz bizonyítani, hogy a kérdéses dolgokat a vendég bevitte a szállodába, mert a kérdés megnyugtató eldöntéséhez mindenkinek ki kellene nyittatni érkezéskor a bőröndjét, és azt átvizsgáltatni a szállodai alkalmazottakkal. Ennek hiányában ugyanis nem tisztességes eljárás a szállodára olyan kockázatot hárítani, amely ellen a trükköző vendégek esetében védtelen.

Tehát a felelősség csak akkor áll fenn, ha e tárgyakat a szálloda kifejezetten átvette, vagy az átvételt kifejezetten megtagadta, plusz a vendég bizonyítani tudja a felróható magatartást.

A felelősség mértéke és bejelentés

A szálloda felelőssége főszabály szerint a napi szobaár összegének ötvenszeresére korlátozott, vagyis a Polgári törvénykönyv értelmező rendelkezése szerint ez a kártérítési összeg felső határa. Ám itt is bizonyítani lehet, a szálloda nem úgy járt el, ahogy az adott esetben elvárható, ilyenkor ezt a felső határt meghaladhatja a kártérítés összege. A napi szobaár ötvenszeresének korlátozása egyébként pénz, értékpapír, és egyéb értéktárgyak esetében nem érvényes, vagyis a szálloda felelőssége itt is korlátlan.

A vendégnek haladéktalan kárbejelentési kötelezettsége van. Ha ezt elmulasztja, még nem veszíti el kártérítési igényét, ám már neki kell bizonyítania a szálloda felelősségét. Meglehet, valóban nem jelentette haladéktalanul, ám a szálloda pusztán ezzel a késedelemmel nem mentesül felróható magatartásának jogkövetkezményei alól. (Utóbbit persze értelemszerűen bizonyítania kell a vendégnek.)

Irány a ruhatár

A szálloda zálogjoga leginkább ahhoz a joghoz hasonlít, amely a bérbeadót illeti meg a nem fizető bérlő lakásban lévő ingóságain, tehát a szállodát az elszállásolásból származó követelései biztosítására zálogjog illeti meg a vendég szállodába magával vitt dolgain.

Ami a fürdők, kávéházak, éttermek, színházak, hasonló intézmények, azok ruhatárainak üzembetartóival kapcsolatban ki kell emelni, felelősségüket a szállodákra vonatkozó szabályok alapján szükséges megítélni – némi eltéréssel. Az intézmények felelőssége ugyanis csak olyan dolgokra terjed ki, amelyeket a látogatók ilyen jellegű intézményekbe rendszerint magukkal szoktak vinni.

Még egy speciális szabály: ha a látogatók rendelkezésére megfelelő hely áll dolgaik megőrzéséhez, akkor az intézmény csak az itt elhelyezett dolgokban esett kárért tartozik felelősséggel, vagyis ha üzemel a ruhatár, válasszuk azt a fogas helyett.

(TT Jogász)


Díjazták a WING szállodáját a nívós ingatlanfejlesztési versenyen

Díjazták a WING szállodáját a nívós ingatlanfejlesztési versenyen 

Különdíjat nyert a dual-branded ibis&TRIBE Budapest Stadium hotel.
Budapestre is berobogott a Pullman francia életérzést rejtő hálókocsija

Budapestre is berobogott a Pullman francia életérzést rejtő hálókocsija 

November 21-én egy varázslatos érzékszervi utazással zajlott a Pullman Happenings rendezvénysorozat első magyarországi eseménye, amelynek művészi koncepcióját Demeter Richárd álmodta meg.
Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely

Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely 

Szálloda, gasztronómia és wellness terén Európa legjobbjai közé választották a Minaro Hotel Tokaj MGallery-t.
Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén

Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén 

Az Accor prémium nemzetközi szállodamárkája, a Pullman Hotels & Resorts november 1-jétől Szabó Áront nevezte ki a Pullman Budapest szálloda új igazgatójának.
Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel

Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel 

Az egykori négycsillagos hotelben már a felújítási munkálatok is elkezdődtek.
Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón

Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón 

November 16-án tartották a Heritage Hotels of Europe Awards gáláját, amelynek során Európa történelmi szállodáinak legjobbjait ünneplik.
Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival

Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival 

A Hotel Divinus*****Superior az Everguest egyik legösszetettebb projektje.
„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon

„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon 

A „Zöld Szálloda” cím mellett a Mövenpick BalaLand az elmúlt év során további rangos díjakat is elnyert.
Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából

Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából 

Az idén januárban Bécsben megrendezésre kerülő eseményen az iparág vezetői találkoznak, hogy feltárják a vendéglátás jövőjét meghatározó kulcsfontosságú trendeket, kihívásokat és lehetőségeket.
Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten

Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten 

Alapvetően üzleti utazókat és szabadidős vendégeket várnak Best Western (BW) hotelekbe – a lánchoz 19 márka, 4 ezer taghotellel, több mint 100 országban szerepel az ernyőmárka egységeiként

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.