Túllépett a mélyponton a hazai szállodaipar: a KSH adatai szerint Budapesten 2010 első hét hónapjában a vendégéjszakák száma 6 százalékkal növekedett
„A külföldi vendégek visszatérése nem csupán a kedvező áraknak köszönhető, hanem annak is, hogy egyértelmű élénkülés tapasztalható az európai üzleti és szabadidős utazások terén" – magyarázza a kedvező tendencia okait Németh Richárd, a BDO Hotel és Ingatlan ügyvezetője és hozzáteszi: "Mindez már a közeljövőben a fejlesztői és tranzakciós piac szereplőinek érdeklődését is a szállodai befektetések irányába mozdíthatja el.”
Vigasz, hogy a gazdaság számos szektorában nem volt ritka az 50-60 százalékos visszaesés sem, ugyanakkor a szállodaiparban az elmúlt 24 hónapban a csökkenés általában 30-40 százalék körülire tehető mind árbevételben, mind nyereségszintben. A válság ráadásul – eltérően mondjuk a jármű vagy építőipartól – a szállodai szektor egyes szegmenseit sem egyenlően érintette: a piac relatív nyertesekre és relatív vesztesekre bomlott szét.
Nyerteseknek nevezhetők az aránylag biztos és kiszámítható kereslet kiszolgálására specializálódott gyógy- és termálszállodák, ahol a visszaesés kevésbé volt drasztikus, ugyanakkor például a budapesti ötcsillagos szektorban a kiadható szobára eső árbevétel jelentősen visszaesett.Viszonylag jól szerepeltek azok a budapesti középkategóriás szállodák is, amelyeket erős hazai és nemzetközi szállodaláncok üzemeltetnek.
Új szállodai befektetések a láthatáron?
„A válság okozta, még kétségtelenül fennálló piaci és üzemeltetési nehézségek ellenére a szálloda ma is jó befektetés – hangsúlyozza Hegedűs Attila, a BDO Hotel és Ingatlan ügyvezetője. "A türelmes befektető a folyamatos cash flow mellett jól időzített exit esetén akár jelentős prémiumra is számíthat” - teszi hozzá. A szakember szerint a kivárás a fő oka annak is, hogy egyes szállodákkal vagy szálloda-portfóliókkal kapcsolatos tranzakciókról alig lehetett hallani az utóbbi időben: a tulajdonosok a gyakran spekulatív vételi szándékokkal szemben inkább a tartás mellett döntöttek.
Fókusz a középkategóriás szegmensen
Itthon, eltérően a nemzetközi trendektől, a viszonylagosan túlkínált ötcsillagos kategóriában kevés új fejlesztésről lehet tudni, ezek is elsősorban Budapesten zajlanak és jellemzően luxuskategóriás projektek 100 szoba alatti szobakapacitással. Az idén megnyitott szállodák (Achat, Zara, Courtyard - Marriott) példája azt mutatja, hogy a fejlesztői érdeklődés Magyarországon és ezen belül is Budapesten a középkategóriás, illetve a jövőben a 2-3 csillagos budget szegmens irányába tolódik el. Erre kitűnő példa a Lónyay utcában építés alatt lévő Holiday Inn Express szálloda az Accent üzemelésében, illetve a projekt-előkészítés végső szakaszába ért Campanille szálloda az Üllői úton.
Vidéken aránylag kevés új építésű szálloda nyitott meg az idén, és nagy változás még nem várható 2011-ben sem, ugyanakkor érdemes megemlíteni a fejlesztői kedv élénkülését Észak Magyarországon, Hajdúszoboszlón és környékén, Gyulán, a Balaton körül, néhány kiemelt termálrégióban, valamint nagyobb városokban - áll a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Szolgáltató Kft. szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében.