A világ leghosszabb légiútvonalának részeként 1929. szeptemberében, 95 évvel ezelőtt került fel Budapest a KLM térképére. Az első járat szeptember 12-én szállt fel Schipholról és másnap érkezett meg Budapestre. Az első járatokat még csak légipostára használták. A magyar főváros az indonéziai útvonal része volt, amelynek célállomása az akkori holland kolónia, Batávia (mai nevén Jakarta) volt. A repülőgépek összesen 21 megállóval jutottak el a Távol-Keletre, a II. világháborúig ez volt a leghosszabb légi útvonal a világon, a
15 ezer kilométer hosszú utat a 30-as években még 6 nap alatt tették meg.
Az első, utasokat is szállító járat egy évvel később, 1930. szeptember 25-én indult el. Budapest később része volt a Kék Duna Expressznek is, amely 1936. április 20-án jött létre. A KLM az Amszterdam-Prága-Bécs-Budapest, később az Amszterdam-Frankfurt-Budapest-Isztambul-Kairó útvonalon repült, a járatokat a II. világháború, az 1956-os forradalom, valamint az 1968-as prágai tavasz miatt fel kellett függeszteni. Budapest azonban – amikor a nemzetközi környezet lehetővé tette – folyamatosan szerepelt a KLM kínálatában.
Mai kínálat
Az évforduló alkalmából Marjan Rintel, a KLM Csoport vezérigazgatója Budapestre látogatott és minden munkatársnak megköszönte elkötelezett munkáját. A járat évfordulójával kapcsolatban elmondta: „Büszkék vagyunk történelmünkre, hiszen mi vagyunk a világ legrégebbi, mai napig eredeti nevén üzemelő légitársasága. Budapest régóta kulcsfontosságú pozíciót foglal el a KLM stratégiájában, ezt bizonyítja, hogy közel egy évszázada a hálózatunkban tudhatjuk a magyar fővárost. Ezzel nemcsak a magyar utazók álmait segítünk megvalósítani, de nagyban hozzájárulunk az ország kulturális kapcsolatainak, gazdaságának gyarapodásához is.”
McPartlin-Kiss Ildikó, az Air France-KLM magyarországi vezetője a KLM globális hálózatának fontosságát emelte ki.
“Codeshare és interline partnereinkkel, valamint a SkyTeam légiszövetséggel a világ 160 országában több mint ezer célállomás érhető el. Ez a kapcsolati háló 95 éve tartja Budapestet a globális légiközlekedés térképén, és jelent számtalan lehetőséget arra, hogy a magyarok felfedezzék a világot és a világpolgárok megismerhessék Budapestet.”
Hozzátette, hogy büszkék arra, hogy egy ilyen nagymúltú és magas színvonalat képviselő légitársasággal, mint a KLM, immár 95 éves évfordulót ünnepelhetnek a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
„ Az összeköttetés biztos pont az utasok számára, hiszen az elmúlt kilenc és fél évtizedben folyamatos összeköttetést, a napi öt járat pedig rugalmasan tervezhető utazást biztosít Amszterdam és Budapest között, egyúttal pedig kedvez a két ország közötti turisztikai és kulturális kapcsolatoknak is.”
- emelte ki Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója.