A rendszert, mely lényegében egy hamu észlelésére kifejlesztett időjárási radar, Dr Fred Prata, a Norvég Légkörkutató Intézet (Norwegian Institute for Air Research (NILU)) munkatársa dolgozta ki. Az AVOID-technológia részeként a repülőgépeket infravörös érzékelőkkel szerelik fel, melyek képeket közvetítenek egyrészt a pilótának, másrészt a légiforgalmi irányító központnak. E képek alapján a pilóták 5000 és 50 000 láb (kb. 1500-15 000 méter) közötti magasságban akár 100 km-es távolságból is felismerhetik a hamufelhőket, majd módosíthatják a gép repülési irányát, hogy elkerüljék az útjukba került hamufelhőt.
A rendszer a napjaink kereskedelmi légitársaságainál általánosan alkalmazott időjárási radarokéhoz nagyon hasonló elven működik. A légiforgalmi irányító központ az AVOID-technológiával felszerelt repülőgépekről származó információkat arra használja fel, hogy a valós idejű adatok alapján pontos képet alkosson a vulkáni hamufelhőről. Ennek köszönhetően a légtér olyan, nagy kiterjedésű területei nyílhatnak meg a légi közlekedés előtt, melyeket a vulkáni tevékenység miatt egyébként lezárnának – mindez a forgalmi fennakadások minimalizálása révén nagy hasznára lehet az utazóközönségnek.
Az első próbarepülést az Airbus két hónapon belül, egy Airbus 340-es tesztrepülőgéppel fogja elvégezni az easyJet megbízásából. A tesztek eredményétől függően az easyJet azt tervezi, hogy saját repülőgépein is próbára teszi az új technológiát, és később kellő számú gépet szerel fel vele ahhoz, hogy minimalizálhatóak legyenek a hamu által okozott forgalmi fennakadások.