2012. december 31-től kezdheti meg működését a szomszédos országok magyarok lakta területeire irányuló osztálykirándulások szervezését támogató közintézmény, a Magyarság Háza. Az intézményen keresztül az állam normatív támogatásban részesítené az iskolákat annak érdekében, hogy "az összes, közoktatásban tanuló diák tanulmányai alatt legalább egyszer eljusson a kérdéses területekre."
Szintén bevezetésre kerülne központi ünnepként a Nemzeti Összetartozás Napja, mely a trianoni békeszerződésnek állít emléket. A Pokorni Zoltán, Kövér László és Révész Máriusz által jegyzett képviselői önálló indítvány az elképzelések szerint "a Kárpát-medencei magyar testvériskolai és diákközösségi kapcsolatok elmélyítését segíti elő."
Korábban a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) levélben fordult a Határon Túli Magyar Oktatásért Apáczai Közalapítvány igazgatójához, Csete Örshöz, hogy elejét vegye egy esetleges iskolai fekete utazásszervezési hullámnak. Levelében a MUISZ javasolta a legális, bejegyzett és elsősorban sözvetségi tag utazási irodákat.
Molnár Gabriella,a MUISZ elnöke a Napi Turizmusnak elmondta: válaszában Csete Örs kifejtette, hogy a probléma nem az alapítványra tartozik, forduljon a MUISZ közvetlenül az iskolákhoz. Erre azonban a MUISZ-nak nincs lehetősége - mondta el Molnár Gabriella. A MUISZ szintén levélben fordult az oktatásért felelős tárca illetékeseihez, de Hoffmann Rózsa, oktatási államtitkár szintén hárított, mondván, hogy ők nem jogértelmezők. Az államtitkár válaszát a MUISZ nem tartja elfogadhatónak.
Molnár Gabriella bízik abban, hogy amennyiben a hétfői parlamenti ülést követően létrejön majd egy illetékes szervezet, azzal már érdemben tudnak tárgyalni.