A naponta repkedő Starbucks-vezér csak egy a sok közül, akit nem érdekel a környezettudatosság

Nem fog a kávéóriás központjába, Seattle-be költözni az új vezérigazgató, Brian Niccol, hanem a heti öt napból minimum három alkalommal, magánrepülőgéppel érkezik majd kaliforniai otthonából munkahelyére, amit a cég fizet – ez is szerepel a szerződésében. De nem ő az egyetlen vezérigazgató, aki többezer kilométert ingázik otthona és munkahelye között, adta hírül az Index, amerikai forrásokra hivatkozva.

Azért is érdekes ez a megoldás, hiszen éppen ennek a kávésmultinak a csökkenő bevételei miatt mondott le nemrég a Starbucks vezetője, Laxman Narashiman, akinek helyét Brian Niccol, a Chipotle nevű mexikói ételt áruló gyorsétteremlánc vezetője vette át.

Brian Niccol, a Starbucks új vezérigazgatója
Brian Niccol, a Starbucks új vezérigazgatója
Fotó: YouTube

Mi fizetjük meg az árát

Arról nem beszélve, hogy a magángép használatának költségét valószínűleg beépítik a kávé és más termékek árába is – ahogy az több közösségi kommentben olvasható volt – azaz mi, „globális” fogyasztók álljuk a cégvezető nem egy szokványos utazási szokását.

Kávé-fronton már csak azért is figyelemre méltó ez a topmenedzsernek szóló különleges szolgáltatás, mert már hosszú évek óta környezetvédő valamint a fenntarthatóságban elöljáró cégekként hirdetik magukat. A műanyag elfelejtése, a papírpohár használata ennek csak kis szegmensét teszi ki. Közben fennen hirdetik - és most nemcsak a Starbucksról van szó – hogy a kávébabot emberséges körülmények között termesztik Afrikában, amint ez ma már a jobb specialty kávézóktól elvárható. Ez ugyanis része a modern, haladó gondolkodásnak, akárcsak a fenntarthatóság.

Repoharak, környezettudatos megoldások a kávézókban világszerte - csak éppen, ami mögötte van, az szennyezi a környezetet / Forrás: Depositphotos
Repoharak, környezettudatos megoldások a kávézókban világszerte - csak éppen, ami mögötte van, az szennyezi a környezetet / Forrás: Depositphotos

Sztárok, politikusok státusszimbóluma

Önmagában a magángép, akárhányszor veszik igénybe, megosztó. Annom 34 éve, amikor a Micsoda nő! című örökzöld filmet forgatták, a főszereplő milliomos – akit Richard Gere alakított – Vivianne kiasszonyt, azaz Julia Roberts-et magángéppel repítette a San Francisco-i operába. Csakhogy akkor még fel sem merült mindennek a környezetszennyező vonzata.

Köztudott, hogy a világmárkák milliárdos tulajdonosai és igazgatói gyakran használnak magángépeket, és a jövőben is fognak. Ugyanez vonatkozik a politikusokra is – akiknek költségeit sokszor a választók, az adófizetők állják. A magángép felsőbb körökben egyfajta státusszimbólum, a felső elit egyfajta megszokott utazási eszköze.

Környezetvédelem - magángéppel

A nagy környezetvédő hírében álló Leonardo DiCaprio szinte mindig magángéppel repül, mert már olyan népszerű és annyira fél az emberektől, hogy még napszemüvegben, szakállasan, baseball sapkában sem szeretne felszállni első osztályra, inkább mindig a tömegeket elkerülő megoldást választja. Az amerikai sztárok esetében szinte természetes manapság, hogy nem menetrendszerinti járattal utaznak, ez alól szinte egyedül Keanu Reeves a kivétel. Kylie Jenner, a világ talán leggazdagabb 30 év alatti hölgye saját magángépével repítette tavaly egy budapesti focimeccsre nagy szerelmét, a hollywoodi szívtipró Timothée Chalamet-t.

És az a sokak számára izgalmas hír is bejárta nemrégiben a világot, hogy a mai idők legnagyobb énekes sztárja, Taylor Swift világ körüli koncertjének tokiói helyszínéről vajon odaér-e szerelme és párja, Travis Kelce mindent eldöntő meccsére, az NFL-döntőjére Los Angeles-be? (Mindenki megnyugtatására: odaért, és szupersztár játékos szerelmével együtt ünnepelhette a Kansas City Chiefs győzelmét)

A párizsi olimpia idején pedig annyi magángép cikázott a francia légtérben, hogy külön reptérre terelték azokat, hiszen milliárdosok és világsztárok özöne gyűlt össze e nagy eseményre. Bár az olimpia szervezői fennen hirdették, hogy papírból csináltatták az ágyakat és spóroltak a légkondicionáláson is, sőt, a svédasztalos menü is állítólag a fenntarthatóság jegyében lett elkészítve, a légtér tudatos használata és a fenntartható utazás módja nem szerepelt a párizsi olimpia szervezőinek „étlapján”.

Forrás: Depositphotos
Forrás: Depositphotos

Topmenedzserek sem maradnak le a sztárok mögött légszennyezés terén

Visszatérve a Starbucks-hoz, a menedzsment nemcsak azt engedte meg, hogy Niccol 1600 kilométerre lakjon új munkahelyétől, és a magánrepülőgépet gyakran használhassa, hanem, ha a munkaidő után nem tud majd hazamenni, akkor a Seattle-ben való tartózkodását természetesen nagyvonalúan megtéríti a kávéóriás. A CNBS arra is felhívta a figyelmet, hogy Niccol szerződése növeli a szakadékot a magas rangú vezetők és az átlagos alkalmazott közötti jövedelmeket illetően.

A szóban forgó sztármenedzserhez hasonlóan, egyre több az úgynevezett szuperingázó vezérigazgató az üzleti világban, aki szinte a világ bármely pontjáról dolgozhat, - csak épp az irodába dollárezrekért szállítják - miközben a legtöbb helyen az alkalmazottaktól elvárják, hogy legalább heti három napot bent legyenek – hangsúlyozza a közlemény.

A terjedő magángéphasználat, ettől függetlenül, megállíthatatlannak tűnik. A milliárdosok száma nem csökken, ugyanakkor a légiközlekedésben gyökeres változások tapasztalhatók: míg az ötvenes-hatvanas években szinte kiváltság volt repülni, és még a turistaosztályon is olyan ellátást kaptak az utasok, mint ma a luxus gépek első osztályán, addig mostanra a repülés tömegközlekedési ágazattá vált, különösen a fapadosok betörése óta. Mindez független attól, ki hogyan vélekedik a környezetszennyezés veszélyeiről, a repülőgépgyártóknak és a légiközlekedési piac szereplőinek a forgalom növelése a közös érdekük.

 


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.