Autóbusszal érkeztünk Litóchoróba – ahogy a görögök emlegetik, a kőfaluba –, amely az egyik gyöngyszem az Olümposz lábánál. A körülbelül hatezer lakosú település környékén rengeteg a mésztufa, nevét is erről kapta. A falu főtere kellemes látványt nyújt a látogatóknak. Több hotel, magánpanzió, étterem és kávézó szolgálja itt a turizmust. Középen szökőkút működik, vele szemben pedig a Szent Miklósról elvezetett szépséges ortodox templom emelkedik, külön harangtoronnyal. A szenthely tele van táblaképekkel és színesre festett ablakokkal. Úgy tartják, hogy ez a hívő zarándokok találkozópontja, ahol a templom előcsarnokában gyertyát gyújtanak a szeretteikre emlékezve.
Hotelek, panziók és éttermek sokasága
A téren sok turista járkál, ahol talán az egyik legnépszerűbb üzlet a helyi pékség. Többen sorba is állnak, azért, hogy megkóstoljanak néhány ínyencséget a gazdag választékból. Litóchoro igazi vendégváró falu, ahol az Olümposz felé haladva a szűk utcákban emelkedő kétszintes házak sokasága fogadja a látogatókat. Ezek többsége kényelmes szálláshelyként szolgál az idegenforgalmi főszezonban.
Sokak kedvenc kirándulóhelye ez a település, ahol hátizsákos, bakancsos turisták indulnak útnak. Élmény pedig rögtön akad, hiszen a falu utolsó házaitól nem messze, az Olümposz Nemzeti Parkba érve a magaslatról elénk tárult a messze elnyúló Égei-tenger, kékes-zöldes vizével. A park bejáratánál tájékoztatótáblákat helyeztek el. Ennek az 1981 óta világörökségi területnek része az Enipea-kanyon, amely 14 kilométer hosszúságban tárja elénk a különböző látványosságokat.
Tiszta levegő és pazar kilátás
Bár párában volt, de időként mégis előbukkant a közel háromezer méter magas Mytikas-csúcs, az Olümposz legmagasabb része. Mint kiderült, 1913-ban két svájci turista egy görög vezetővel együtt hódította meg először, azóta persze sokan megmászták már. A kanyonban kiépített és korláttal is ellátott biztonságos út vezet felfelé, amelyet naponta sok érdeklődő koptat, akik a kristálytiszta levegőt és a pazar panorámát élvezik.
A látvány azonban tovább fokozódott, amikor az idegenvezetőnk Zeusz isten fürdőkádjához vezette a csoportunkat. A monda szerint a tiszta hegyi forrás vizében rendszeresen itt fürdött az olümposzi isten. Ez a hely egyébként nem más, mint egy sziklába vájt medence, amely folyamatosan tele van vízzel.
Dombormű az ég és villámok istenének
Egyébként a legenda szerint Zeusz az ég és villámok ura, aki később az Olümposz hegyen kötött házasságot Hérával. Nászukból több gyermek született, akiket szeretett és védelmezett Zeusz. Domborművét Litóchoro főterén állították ki, kezében villámmal.
Az Olümposz körül erdei fenyők, bükkösök és tölgyesek teszik gazdaggá a növényvilágot. A feljegyzések szerint több mint nyolcszáz vadvirágot, továbbá különleges madarakat és kisebb emlősöket tartanak számon. Így például találni zergét, borzot, menyétet, vadmacskát és mókust is. Valamennyien védettek, ezért óvják is őket.