Augusztus 2-án jelentett csődöt az Oroszország egyik legnagyobb utazási irodájának tartott Labirint. A hírek szerint a tour-operátor anyacége, az Ideal Tour nevű vállalat adósságai miatt ment tönkre. Az Ideal Tour az Orenburg Airlines légiközlekedési vállalatnak tartozik, emiatt a légitársaság több mint 30 görögországi, törökországi, spanyolországi és bulgáriai járatát törölte, melyekre az Ideal Tour értékesített jegyeket. A balkaneu.com szerint az Ideal Tour adóssága jelenleg meghaladja a 31 millió eurót.
A vállalat több negatív tényezőt is okol a csőd miatt. Például a rubel leértékelődése miatt az orosz lakosság vásárlóerejének csökkenését, a kedvezőtlen politikai és gazdasági helyzetet, a külföldi utazások megtiltását azoknak az orosz állampolgároknak, akik a védelmi erőknél vagy a hadseregben szolgálnak, illetve az Orenburg Airlines-szal való elhúzódó konfliktust - amely egyébként az Aeroflot leányvállalata.
A csőd bejelentésekor az utazási iroda 27 ezer utasa tartózkodott külföldön. Nekik nem volt jegyük a visszaútra, eddig azonban 40 különjárat indult értük, ám még így is jelenleg 16 ezer utas van nyaralása helyszínén.
Négy csőd három hét alatt
Három hét leforgása alatt ez már a negyedik tour-operátor, amelyik anyagi okokra hivatkozva függeszti fel működését.
Először a moszkvai Roza Vetrov utazási iroda jelentett csődöt, amelynek a bejelentéskor 134 utasa tartózkodott külföldön.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, másodikként, július 16-án a szentpétervári székhelyű Néva utazási iroda közölte, hogy tönkrement. A cég vezérigazgatója, Maxim Pirogov a cég pénzügyi problémáira hivatkozott, amit „a gyenge idei turisztikai szezonnal” magyarázott.
Harmadikként, július végén az Expo Tour szüntette be működését, amelynek vezetője egy fekete-tengeri hajós körutazásokat kínáló céggel fennálló problémákra hivatkozott, az irodának a bejelentéskor nem volt utasa külföldön.
2010 óta körülbelül 20 orosz utazási iroda ment tönkre, azonban a mostani gyors egymásutániság legfőbb oka a rubel egyre dinamikusabb gyengülése, ami többek között az ukrajnai válságnak tudható be. A rubel értéke tavaly szeptember óta ugyanis 11 százalékot esett.
Forrás: ITAR-TASS News Agency
Forrás: novinite.com
Forrás: Origo