Görögország gazdasági válsága, a közel-keleti viszályok, az Ebola-járvány kitörése Afrikában, törökországi politikai nehézségek – mindezek indokolnák az európai, külföldre irányuló turizmus visszaesését vagy legalábbis növekedésének megtorpanását. Az egyes európai nemzetek utazási kedve azonban egyáltalán nem csökkent, sőt: többet és gyakrabban utaztak, illetve többet költöttek, mint az előző év ugyanezen időszakában. A költés összesen 4%-kal emelkedett.
Számos küldőpiac hozzájárul a fokozott külföldi utazáshoz: Svájcból például 7%-kal többen utaztak más országba, Dánia és Lengyelország 6%-os növekedést könyvelhet el, Svédországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban 5%-os a bővülés, Franciaországban 3%, míg Németországban és Olaszországban 2%-kal többen utaztak külföldre. Az oroszországi kiutazás természetesen csökkent, méghozzá 1%-kal.
És ki profitál a kiutazók növekvő számából? Az év első hónapjában Ázsiába 7%-kal több külföldi turista érkezett, 6%-kal többen mentek Észak-Amerikába és a Karib-térségbe, és 5%-os növekedés volt a dél-amerikai, illetve a csendes-óceáni térségbe érkező beutazók számában. Még Afrikába is többen utaztak, mint az előző évben, bár a növekedés enyhe volt.
A riportban az online foglalásokra is kitérnek – az interneten történő foglalások száma ugyanis 7%-kal emelkedett, ami aggodalommal töltheti el a hagyományos utazásszervezőket.
Az év első nyolc hónapjában a legnépszerűbbek az üdülések voltak, ennek mértéke 5%-kal bővült, nagy ugrás tapasztalható azonban a városnézések számában is, az 10%-os növekedést könyvelhet el, viszont a vidékre és a havas környezetbe irányuló utazások mértéke csökkent. Az üzleti utazók aránya 4%-kal emelkedett, ám annak költségei 3%-kal csökkentek a cégek költségcsökkentésének következtében.
Az Európába utazók közül a Kínából, az Egyesült Arab Emirátusokból és Indiából érkező turisták száma kétszámjegyű növekedést mutat. Ez alatt az időszak alatt 413 millió látogató érkezett Európába, ami 4,2%-os növekedést jelent. Dél- és Észak-Európa 7%-os növekedést ért el a beutazó turisták számának tekintetében, a legtöbb látogató pedig Görögországba, Spanyolországba, Németországba, Törökországba és az Egyesült Királyságba érkezett.
Forrás: Tourexpi