A hírek szerint végleg bezár a Watergateben és a Renate. A Bloomberg információi szerint részben az egyre jobban megnövekedett költségek miatt.
Berlin azonban nem hagyhatja figyelmen kívül annak az iparágnak a sorsát, amely évente mintegy 1,5 milliárd euróval járul hozzá a helyi gazdasághoz, vonzza a fiatal turistákat és a startupokat, és amelynek kulturális jelentőségét nemrégiben ismerte fel az UNESCO, olvasható a cikkben.
Watergate és Renate nagy nevek” – mondta Jens Schwan, a The Clubmap berlini zenei kalauz alapítója és a Zug der Liebe techno parádé társalapítója - „A fellendülés évei elmúltak, sok klub elszalasztotta a lehetőséget, hogy újra feltalálja magát.”
Egykori virágzó klubélet
Amikor 1989-ben leomlott a berlini fal, rengeteg elhagyott hely volt, ahol a klubbok virágozhattak, és az ingatlanok elképesztően olcsók voltak. Még 2008-ban is havi 800 euróba került havonta egy két hálószobás penthouse Berghaintől rövid sétára.
Azóta a város keleti részén, egy felújítatlan, labirintusszerű lakótömbben található Renate a jövő évi bezárás melletti döntött az emelkedő bérleti díjak és a tulajdonos azon szándéka miatt, hogy a klub kertje új épületnek adja át a helyét.
Watergate 22 éves működésének befejezésére viszont ennél árnyaltabb. A kiemelkedő vízpart fekvésének köszönhetően a bérleti díjak, bérek és energiaköltségek emelkedésével párhuzamosan a vezetőség is rámutatott arra, hogy a berlini klubkultúra relevanciája megváltozott, írja a bloomberg.com.
„Elmúltak azok a napok, amikor Berlint ellepték a klubkedvelő látogatók. Legalábbis egyelőre, és ezek a helyek most a túlélésért küzdenek.”
A tömegek még mindig órákig állnak sorban a nemzetközileg elismert klubokban, mint például a Kitkat vagy a hírhedt Berghain, ahol még Elon Musk sem jutott túl a kidobókon.
A turisták azonban – akik esténként a Watergate-i tömeg több mint felét teszik ki – távol maradnak, mivel az olyan fapados légitársaságok elkerülik a várost a magas repülési díjak és adók miatt.
A helyiek éjszakai életének szokásai is megváltoztak, egyrészt a covid járvány miatt, másrészt ők már máshogy fogyasztják a zenét: digitálisan, fesztiválokon és tiltott szabadtéri rave partikon.
2021-ben a német szövetségi parlament a szórakozóhelyek helyett „kulturális intézményekké” minősítette át az éjszakai klubokat, és ugyanolyan jogi státuszt biztosított nekik, mint a színházaknak, múzeumoknak és operaházaknak. Az Unesco elismerése mellett ez nagyobb láthatóságot ad ezeknek a helyeknek és segíthet az állami támogatások igénybevételében, de ez valószínűleg nem elegendő a túlélésük biztosításához.
Ha a vitatott berlini A100-as autópályát a tervek szerint meghosszabbítják, több további klub is kénytelen lesz bezárni – például az Else, amely fantasztikus nyári rave-eket tart a szabadtérin. Az emelkedő bérleti díjak és a "zajos panaszok" arra kényszeríthetik a helyszíneket, hogy távolabb költözzenek a városból kelet felé.
Az éjszakai élet megtartása a városközpontban megéri a küzdelmet – többek között ez az, ami miatt Berlin kitűnik a többi metropolisz közül. Ehhez azonban az éjszakai élet szervezőitől szorosabb kapcsolatokra lesz szükség az ingatlanfejlesztőkkel, a tőkeszolgáltatókkal és a helyi közösséggel.