Turisták ezrei keresik fel évente a hatalmas köveket, miközben a tudomány évtizedek óta próbálja megfejteni,
mit keresnek ezek itt, egy angliai mező kellős közepén? Csillagvizsgálóként funkcionál? Netán egy ősi templom maradékait láthatjuk a zöld pusztaság közepén? Vagy inkább Kelta rituálék színhelyeként magasodik?
Mint írják, most jött egy újabb elmélet, és ez az egész sztorit új irányt vesz.
Fotó: goldentours.com
Egy friss, nagy port kavaró régészeti feltárás során olyan bizonyítékokat találtak, amelyek alapján könnyen lehet, hogy
a Stonehenge valójában egy ősi gyógyító központ volt. Olyan hely, ahová betegek, sérültek és szenvedők zarándokoltak el, mert szentül hitték: itt meggyógyulhatnak.
A környék sírjai erről mesélnek. A csontvázakon súlyos törések, betegségek nyomai vizsgálhatók. A sírban fekvő emberek közül sokan nem is Angliából származtak – hanem több száz kilométerről érkeztek, hogy esélyt kapjanak a gyógyulásra.
A tudósok szerint az sem véletlen, hogy a kőgyűrű belső körét nem akárhonnan származó kövekkel alakították ki. Ezeket a különleges, kékes árnyalatú darabokat – úgynevezett kékköveket – több mint 200 kilométerről, a walesi Pembrokeshire hegyeiből nyerték ki, kézzel vagy tutajjal szállíthatták egészen a Salisbury-síkságig
A geológusok ezeket spotted dolomite-nak, azaz pettyes dolomitnak nevezik, és különösen ritka ásványkincsnek számítanak az Egyesült Királyság területén.
A régészek megfigyelései szerint nem véletlenszerűen, hanem tudatosan helyezték őket a kör legbelső, központi részébe – oda, ahol a szertartások vagy gyógyító rítusok történhettek.